Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TOP 5 článkov z oblasti techniky v roku 2019

VEDA NA DOSAH

Ovplyvní digitalizácia počet pracovných miest na Slovensku? Ako by náš život uľahčili sekvenačné prístroje, pomocou ktorých bude možné prečítať genóm? Kto prišiel s novým spôsobom merania biomolekúl? Vybrali sme pre vás najzaujímavejšie články z oblasti techniky na Vede na dosah v roku 2019.

Foto: Facebook/Computational Biology at Comenius University in Bratislava

1. Tretinu pracovných miest na Slovensku ovplyvní éra digitalizácie

Výskumníčka Monika Martišková zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) hovorí, že na vlnu digitalizácie a automatizácie Slovensko nie je dostatočne pripravené. V rozhovore pre Vedu na dosah opísala, ktoré zručnosti budú hybnou silou pracovného trhu v nasledujúcich rokoch.

2. Vreckové sekvenátory by lekári mohli mať už o pár rokov

Odbor, ktorý je v zahraničí známy už takmer dve desaťročia, môžete študovať aj na Slovensku. Spoluzakladateľom študijného programu Bioinformatika je docent Tomáš Vinař z Katedry aplikovanej informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa stal držiteľom prestížneho ocenenia ESET Science Award 2019 v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg.

3. The Scientist vytvoril rebríček top inovácií za rok 2019. Jednotkou je prístroj Philippa Kukuru

Technológia z dielne tímu Philippa Kukuru, vedca slovenského pôvodu a profesora chémie, sa umiestnila na prvom mieste v prestížnom rebríčku inovácií amerického vedeckého časopisu The Scientist. Prístroj dokáže zmerať hmotnosť molekúl pomocou rozptylu svetla a predstavuje významný krok k sofistikovanejším analýzam biomolekúl.

4. Marián Mičúch: Ďalšou výzvou sú autonómne systémy

Stabilizované optoelektronické manipulátory sú neodmysliteľnou súčasťou bezpilotných lietadiel, policajných automobilov, dronov či robotiky. Ich vývojom sa zaoberá aj konštruktér Marián Mičúch z Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu v Novej Dubnici, ktorý nám pri príležitosti ocenenia Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov vrámci Týždňa vedy a techniky 2019 poskytol rozhovor.

5. Za  novou mobilnou aplikáciou „Spomaľ a pusti si hudbu“ stojí mladá maturantka

Emma Záhradníková je maturantkou zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Vyrastala v umeleckej rodine a odmalička ju zaujímali technológie a dizajn. Do súťaže JuniorDESIGN sa prihlásila s mobilnou aplikáciou, ktorá má názov SlowDown. Krátko po súťaži ju oslovila globálna agentúra z Kanady, ktorá by s ňou chcela nadviazať spoluprácu.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky