TOP 5 článkov z oblasti techniky v roku 2019

08. jan. 2020 • Technické vedy

TOP 5 článkov z oblasti techniky v roku 2019

Ovplyvní digitalizácia počet pracovných miest na Slovensku? Ako by náš život uľahčili sekvenačné prístroje, pomocou ktorých bude možné prečítať genóm? Kto prišiel s novým spôsobom merania biomolekúl? Vybrali sme pre vás najzaujímavejšie články z oblasti techniky na Vede na dosah v roku 2019.  

1. Tretinu pracovných miest na Slovensku ovplyvní éra digitalizácie

Výskumníčka Monika Martišková zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) hovorí, že na vlnu digitalizácie a automatizácie Slovensko nie je dostatočne pripravené. V rozhovore pre Vedu na dosah opísala, ktoré zručnosti budú hybnou silou pracovného trhu v nasledujúcich rokoch.

2. Vreckové sekvenátory by lekári mohli mať už o pár rokov

Odbor, ktorý je v zahraničí známy už takmer dve desaťročia, môžete študovať aj na Slovensku. Spoluzakladateľom študijného programu Bioinformatika je docent Tomáš Vinař z Katedry aplikovanej informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa stal držiteľom prestížneho ocenenia ESET Science Award 2019 v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg.

3. The Scientist vytvoril rebríček top inovácií za rok 2019. Jednotkou je prístroj Philippa Kukuru

Technológia z dielne tímu Philippa Kukuru, vedca slovenského pôvodu a profesora chémie, sa umiestnila na prvom mieste v prestížnom rebríčku inovácií amerického vedeckého časopisu The Scientist. Prístroj dokáže zmerať hmotnosť molekúl pomocou rozptylu svetla a predstavuje významný krok k sofistikovanejším analýzam biomolekúl.

4. Marián Mičúch: Ďalšou výzvou sú autonómne systémy

Stabilizované optoelektronické manipulátory sú neodmysliteľnou súčasťou bezpilotných lietadiel, policajných automobilov, dronov či robotiky. Ich vývojom sa zaoberá aj konštruktér Marián Mičúch z Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu v Novej Dubnici, ktorý nám pri príležitosti ocenenia Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov vrámci Týždňa vedy a techniky 2019 poskytol rozhovor.

5. Za  novou mobilnou aplikáciou "Spomaľ a pusti si hudbu" stojí mladá maturantka

Emma Záhradníková je maturantkou zo Školy umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Vyrastala v umeleckej rodine a odmalička ju zaujímali technológie a dizajn. Do súťaže JuniorDESIGN sa prihlásila s mobilnou aplikáciou, ktorá má názov SlowDown. Krátko po súťaži ju oslovila globálna agentúra z Kanady, ktorá by s ňou chcela nadviazať spoluprácu.

Spracovala: DK

Foto: Pixabay, Facebook/Computational Biology at Comenius University in Bratislava

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Čajka si udrží teplo tým, že stojí na jednej nohe.