Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TOP 5 článkov z oblasti biomedicíny v roku 2019

Galina Lišháková

Prečo je výskum v oblasti medicíny dôležitý? Pretože jeho prostredníctvom vedci prenikajú stále k novým a hlbším príčinám vzniku chorôb a tým pádom ich dokážu liečiť úspešnejšie. Zlepšovať máme čo nielen pri diagnostike a liečbe zákernej rakoviny, ale napríklad aj pri starom známom infarkte myokardu.

Príčiny autizmu hľadajú v hormónoch aj znečistenom prostredí

Jedna múdrosť hovorí, že všetko je so všetkým prepojené. Lekári by o tom vedeli veľa rozprávať. Preto hľadajú príčiny „autistického mozgu“ aj v  iných orgánoch a známky tejto poruchy sa snažia identifikovať aj napríklad podľa dĺžky prstov na rukách, či ich rýh. Teórii je stále viac…

Slováci vynašli novú metódu diagnostikovania rakoviny

Chemik Ján Tkáč v rozhovore vysvetľuje ako sa dá v určovaní rakoviny využiť fakt, že sa pri nej na povrchu bunky tvoria špecifické typy cukrov. A to bez ohľadu na to, o aký typ rakoviny ide. Za novú metódu, ktorú vynašiel spolu s kolegom Tomášom Bertókom, získal prestížne ocenenie Výnimočná osobnosť vedy.

Extrakt z ananásových stoniek lieči aj vážne popáleniny

Pri vážnych popáleninách sa zvykne odumretá koža chirurgicky odstraňovať a nutná býva aj transplantáciu kože z inej časti tela. Nikola Ferančíková, študentka medicíny, vrámci ŠVOČ aplikovala pacientke s popáleninami na tvár špeciálny hojivý prípravok z ananásu, čím dokázala, že v niektorých prípadoch sa bude dať takémuto zákroku vyhnúť.

Biologická liečba mobilizuje prirodzené schopnosti organizmu

Vďaka novým poznatkom o štruktúrach a pochodoch prebiehajúcich na povrchu aj vo vnútri ľudskej bunky sa dnes dá liečba zacieliť priamo do procesov, ktoré v nej spôsobujú chorobné zmeny. Niektoré biologické lieky pomáhajú bojovať s onkologickými chorobami, iné sa využívajú pri liečbe autoimunitných chorôb. V ktorých medicínskych odboroch sa stretávame s cielenou bioterapiou?

Pri diagnostike infarktu by sme mohli byť ešte rýchlejší

István Bodor, študent Lekárskej fakulty Univerzity Komenského  sa umiestnil na konferencií ŠVOČ ako prvý v sekcii základného aplikovaného výskumu. Venoval sa akútnemu infarktu myokardu  s cieľom zrýchliť jeho diagnostiku. Čo pri tom zistil?

Foto: archív Z. Hrubá – CVTISR, archív SAV, archív I.Bodora a N. Ferančíkovej

Spracovala: GC

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky