Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Medzinárodný deň tanca si zatancujte s robotmi

Andrea Fedorovičová

Tanec nás odjakživa stmeľuje, zabáva a lieči. Vedia to aj tvorcovia moderných technológií.

Tancujúci robot. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Tanec dnes združuje v priateľstve a mieri nielen ľudí, ale aj moderné technológie a ich tvorcov. Tak by mohla znieť ľahká parafráza myšlienky, ktorá sa už roky spája s Medzinárodným dňom tanca. Ten oslavujeme od roku 1982, keď ešte nik netušil, aký blízky ľuďom raz bude svet technológií a inovácií.

Slávne tancujúce škrečky

Na prelome tisícročí v auguste roku 1998 sa kanadská študentka umenia Deidre LaCarte preslávila animáciou tancujúcich škrečkov. Stránku Hamster Dance, na ktorej tancujú stovky hlodavcov na zrýchlenú ukážku skladby Rogera Millera Whistle Stop, vytvorila v súťaži o najnavštevovanejší web.

Do marca nasledujúceho roka stránka zaznamenala len zhruba 800 návštev, no vo februári 1999 sa začala šíriť e-mailmi a prostredníctvom prvých blogov a v marci už mala za štyri dni až 60-tisíc pozretí.

Portál s tancujúcimi hlodavcami teda môžeme považovať za jeden z prvých virálov na svete (i keď vtedy ešte slovo virál nik nepoznal). V tom čase sa objavovali úplne všade, či už na nálepkách na nárazníkoch áut, alebo v televíznej reklame vtedajšieho poskytovateľa internetových služieb a dostali sa aj do televíznych správ.

Bežným kancelárskym žartom pred rokom 2000 bolo, že vám kolegovia nastavili domovskú stránku prehliadača na web Hamster Dance. Všetci nimi doslova žili. Ako vyzerali škrečky v pohybe, si môžete pozrieť tu. Zabavili by vás tiež?

Pôvodná stránka dnes už dostupná nie je, na internete však nájdete viacero webov, ktoré kopírujú jej obsah.

Tancujúci roboti v Guinessových svetových rekordoch

Tancujúci roboti sú vo svete veľmi populárni. A ich konštruktéri si už niekoľko rokov merajú sily, koľko robotov z ich dielne ustojí minútovú choreografiu.

Najnovším rekordérom, zapísaným v Guinessových svetových rekordoch, je model Alpha 1S talianskej spoločnosti TIM, S. p. A, z hliníkovej zliatiny s plastovým povlakom, vysoký necelých 40 cm. Rekord merali v Ríme 1. februára 2018. Minútovú choreografiu zvládlo do konca synchrónne a bez pádu odtancovať 1372 robotov.

V roku 2016 za tento počin získala zápis čínska spoločnosť Ever Win Company. Ich robotom sa podarilo úspešne dotancovať minútovú choreografiu v počte 1007 kusov. A predstavte si, že ich všetkých spustili len jedným mobilným telefónom!

Rok nato si za najväčší počet robotov tancujúcich na jednom mieste vyslúžila zápis do svetových rekordov čínska spoločnosť WL Intelligent Technology. Jej zástupcovia vtedy nechali naraz tancovať 1100 robotov modelu Dobi. Tridsaťjeden z nich však neudržalo rovnováhu a boli diskvalifikovaní. Robot Dobi vysoký 45 cm je inak vcelku nadaný. Okrem tanca zvláda aj kung-fu pohyby či jogu a porozpráva vám aj rozprávku (samozrejme, v čínštine).

Do You Love Me

A konečne, jedným z najzábavnejších kúskov prepájajúcich tanec a techniku je tanečné číslo robotov firmy Boston Dynamics z konca roka 2020.

Traja roboti na videu, humanoidi Handle a menší Atlas spolu s robotickým psom Spotom, balansujú na pieseň Do You Love Me od kapely The Contours na jednej nohe, skáču a robia rôzne náročné pohyby vyžadujúce si koordináciu viacerých končatín.

Pridali by ste sa k nim?

Video vzniklo pri príležitosti osláv nového roka a tanečný výkon robotov v priebehu niekoľkých hodín doslova uchvátil ľudí na celom svete.

Roboti však podľa konštruktérov zvládnu omnoho viac než len tanec. Dokážu napríklad prekonávať náročné terénne prekážky a počas karantény pomáhali doktorom a pripomínali ľuďom, aby dodržiavali základné princípy sociálneho dištancovania.

Ak by ste mali o takého robota záujem, jeden kus vás vyjde minimálne 60-tisíc eur.

Tancujte aj vy!

Tanec je bezpochyby jedným z najvýživnejších druhov pohybu, aké existujú. Oplatí sa preto tancovať, aj keď práve nemáte k dispozícii tancujúceho robota.

Zatancujte si a budete zdravší a šťastnejší! To deklarujú mnohé priebežne vychádzajúce štúdie. Jednu z tých najaktuálnejších publikoval v januári tohto roku magazín Frontiers in Human Neuroscience. Zameriava sa na skvalitnenie života starších ľudí s Alzheimerovou chorobou a demenciou. „Tanec je forma pohybu, ktorá môže byť na udržanie kvality života starších dospelých vrátane tých, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou a demenciou, vhodnejšia než čokoľvek. Vo svojej podstate totiž zahŕňa pohyb, sociálnu angažovanosť a kognitívnu stimuláciu,“ píše sa v štúdii.

Zvýšená interakcia s druhými vám zároveň účinne zdvihne náladu a sebavedomie, zmierni prípadnú depresiu a úzkosť a samotným tancom si zaručene zlepšíte i kondíciu. Tanec vám teda v mnohých ohľadoch preukázateľne skvalitní život. Tak do toho!

Zdroje: Frontiers in Human Neuroscience, CBC, CNN, Guinessworldrecords

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky