Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Je ChatGPT naozaj taký chytrý? Psychológovia mu zmerali IQ

Justína Mertušová

Vzhľadom na to, že nie je fyzickou bytosťou, bol schopný podstúpiť iba verbálne testy.

Umelá inteligencia. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

ChatGPT, populárny chatbot vyvinutý spoločnosťou OpenAI, ktorého poháňa umelá inteligencia, láme v poslednej dobe rekordy titulkov a priťahuje na seba čím ďalej, tým väčšiu pozornosť. Je však skutočne taký inteligentný, ako si myslíme?

Spoločnosť predstavila začiatkom tohto mesiaca verziu GPT-4 a avizovala, že je schopný riešiť zložité problémy s väčšou presnosťou. Jazykový model úspešne zvládol viaceré testy, napríklad Uniform Bar Exam, LSAT, biologickú olympiádu aj prijímacie skúšky na právo či medicínu. Pravdepodobne vás neprekvapí, že ChatGPT dokáže prejsť i testom IQ bez toho, aby sa „zapotil”.

Obrázok ilustruje koncept AI (umelej inteligencie) ako obrovského ľudského mozgu vznášajúceho sa nad mestom. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

V čom spočíva jeho inteligencia?

Minulý týždeň zverejnil portál Scientific American stanovisko klinického psychológa Eka Roivainena, ktorý podrobil ChatGPT testu inteligencie. Na tento experiment použil psychológ z univerzity v Oulu vo Fínsku klasický test s názvom Wechslerova inteligenčná škála pre dospelých so šiestimi verbálnymi testami a piatimi neverbálnymi testami. Chatbot sa javí ako dokonalý proband, ktorý sa stopercentne sústredí a nikdy sa neunaví. Avšak vzhľadom na to, že nie je fyzickou bytosťou, bol schopný podstúpiť iba verbálne testy, ktoré tvoria zložku Verbal IQ WAIS – slovná zásoba, podobnosti, porozumenie, informácie a aritmetika. Šiesty verbálny podtest, ktorým je opakovanie čísel, meria krátkodobú pamäť, takže ho musel vynechať.

Začal s podtestom zameraným na slovnú zásobu, o ktorom nepochyboval, že v ňom ChatGPT musí excelovať. A aj to tak bolo. ChatGPT poskytol odpovede, ktoré boli z hľadiska rozsahu často veľmi podrobné a komplexné, navyše presahovali kritériá uvedené v testovacej príručke.

Takýmto spôsobom pokračoval vo svojom vystúpení počas celého testu IQ. ChatGPT získal tiež najvyššie hodnotenie v kategóriách podobnosti a informácie. Jeho výsledky v časti porozumenie boli obdivuhodné a neprekvapivo vedel vyriešiť prakticky akýkoľvek aritmetický problém, ktorý mu stál v ceste.

ChatGPT dosiahol neuveriteľné verbálne skóre IQ 155. To je viac ako 99,9 percenta z 2 450 testujúcich, ktorí tvoria vzorku americkej štandardizácie WAIS III.

V niektorých oblastiach zaostáva

Sú teda pracovné miesta klinických psychológov a iných odborníkov ohrozené AI? Nie tak celkom, napriek vysokému IQ ChatGPT zlyháva v úlohách, ktoré si vyžadujú skutočné ľudské uvažovanie alebo pochopenie fyzického a sociálneho sveta. ChatGPT nevie odpovedať na veľmi banálne hádanky, napríklad na otázku: „Aké je krstné meno otca Sebastiánových detí?“ Reaguje na ňu: „Je mi ľúto, na túto otázku nemôžem odpovedať, pretože nemám dostatok kontextu, aby som zistil, o ktorom Sebastiánovi je reč.“

Podľa Sergeya Ivanova, výskumníka AI a vedúceho aplikovaného výskumu pre Amazon Web Services, má ChatGPT IQ 83. Jeho tvrdenie sa pravdepodobne vzťahuje ale ešte na staršiu verziu GPT 3.5. Ak by bol ChatGPT človekom, táto hodnota by bola považovaná za slabo podpriemernú.

Hoci je skvelý na vysvetľovanie zložitých pojmov, vďaka čomu je účinným nástrojom učenia, je dôležité neveriť všetkému, čo hovorí. ChatGPT nemá vždy správnu odpoveď – aspoň zatiaľ nie. Ukázalo sa, že ChatGPT produkuje aj neadekvátne a neslušné odpovede, ktoré diskriminujú pohlavie, rasu a menšinové skupiny, čo sa spoločnosť snaží napraviť. Odborníci varujú, že s AI sa budú rozširovať aj dezinformácie, môže narúšať politiku a ekonomiku a stať sa nástrojom pre hackerov.

Dotyk robota a človeka. Zdroj: iStockphoto.com

Dotyk robota a človeka. Zdroj: iStockphoto.com

Musk chce zastaviť vývoj AI

Elon Musk a desiatky ďalších technologických lídrov vyzvali laboratóriá AI, aby pozastavili vývoj systémov, ktoré môžu konkurovať inteligencii na úrovni ľudí.

V otvorenom liste Future of Life Institute z marca tohto roka, ktorý podpísali Musk, spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak a kandidát na prezidenta pre rok 2020 Andrew Yang, vyzývajú laboratóriá AI, aby zastavili trénovanie modelov výkonnejších ako GPT-4 aspoň na pol roka. Chcú, aby ľudia vyhodnotili riziká, ktoré s AI prichádzajú.

Otvorený list podnecuje diskusiu týmito otázkami: „Mali by sme zautomatizovať každý typ práce vrátane tých, ktoré nás napĺňajú a bavia? Mali by sme rozvíjať neľudské mysle, ktoré by nás mohli časom prevýšiť a nahradiť? Mali by sme riskovať stratu kontroly nad našou civilizáciou?“

Do januára zaznamenal ChatGPT 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne, teda len dva mesiace po svojom spustení, čo z neho robí najrýchlejšie rastúcu spotrebiteľskú aplikáciu v histórii.

Spoločnosť zatiaľ s vývojom novej verzie umelej inteligencie neprestáva. Na nové schopnosti GPT-5 upozornil podnikateľ a vývojár Siqi Chen prostredníctvom Twitteru. Zatiaľ nevieme veľa podrobností, pretože OpenAI o projekte verejne nediskutovala, no povráva sa, že nová verzia by mala debutovať ešte v decembri tohto roku. Tweet Siqi Chena naznačil, že umelá inteligencia AI by mala dosiahnuť level všeobecnej umelej inteligencie (AGI), bod, v ktorom bude podobná tej ľudskej.

Zdroj: BGR, ScientificAmerican, fastcompany, gizmochina, Makeuseof, cnbc

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky