Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

DAAD / Dni architektúry a dizajnu 2016 v Bratislave

VEDA NA DOSAH

logo podujatia

Počas posledného májového týždňa budú ulice a námestia Bratislavy aj tento rok žiť dobrou architektúrou a dizajnom. Siedme pokračovanie festivalu Dni architektúry a dizajnu známeho pod symetrickou skratkou DAAD v Bratislave privíta viacero pozoruhodných osobností, ktoré patria k profesionálnej špičke v rámci súčasnej európskej architektonickej scény.

Sekundovať im budú domáci autori s množstvom hodnotných projektov a výstav s interdisciplinárnymi kultúrnymi presahmi. Hoci zázemie festivalu ťaží z maximálnej odbornosti organizačného tímu, jeho programová štruktúra nie je nastavená ako podujatie pre úzko vymedzený okruh expertov. V zmysle motta DAAD, ktoré chce byť predovšetkým platformou pre priateľské kontakty medzi inšpirujúcou architektonickou a dizajnérskou prácou s čo najširším vnímavým publikom, je festival najmä plnohodnotným kultúrnym a spoločenským podujatím. Aj tentoraz sa verejnosti predstavia zahraniční aj domáci tvorcovia, ktorí formou verejných pódiových vystúpení priblížia ťažiskové, ale aj najnovšie diela a filozofiu svojej tvorby. Medzi hlavnými hosťami večerných eventov figurujú architekti z uznávaných a oceňovaných ateliérov zo Španielska, Belgicka, Švédska a Talianska. Zvláštnym hosťom úvodného, slávnostne naladeného večera je multižánrový bard – slovenský výtvarník Miroslav Cipár. Jeho prítomnosť na otváracom ceremoniáli naznačí aj sprievodnú tému tohoročného festivalu, ktorou je knižný dizajn a knihy o architektúre. K pravidelným podujatiam patria aj veľké výstavné projekty, ako je prehliadka súčasného dizajnu Superdesignstudio v historických komnatách Primaciálneho paláca a výstava tvorby čerstvých autorov Opendesignstudio, ktorá tentoraz predstaví záverečné práce študentov Fakulty architektúry STU.

Miroslav Cipár

 

Denný program zahŕňa rad výstav, diskusií, prednášok a tzv. koktailov vo viacerých dizajnérskych showroomoch v Bratislave. Chýbať nebudú ani už tradičné partnerské podujatia, ako napr. Partergallery – slovenská dizajnérska tvorba vo výkladoch na pešej zóne, alternatívny kreatívny trh Urban Market či verejný diskusný formát Bratislová, ktorý sa venuje naliehavým otázkam súčasnej slovenskej architektúry. Festival DAAD nie je veľtrh, na svojich ťažiskových podujatiach nevyberá vstupné a jeho motiváciou nie sú komerčné úmysly. Jeho cieľom je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia, práce autorov, ktorí stoja mimo mainstreamu, vďaka čomu dokážu odkryť nové uhly pohľadu. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

Nápad vytvoriť festival venovaný architektúre a dizajnu začal kvasiť v roku 2008, po siedmich rokoch úspešného fungovania komorne zameraného prednáškového cyklu Clubovka, ktorá na Slovensko pravidelne pozýva významné osobnosti zahraničnej architektonickej a dizajnérskej scény. Jej zakladateľka a organizátorka, architektka Tatiana Kollarová za Clubovku v roku 2007 získala cenu prof. Martina Kusého za sústavnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry. Tento dobrý základ poslúžil ako odrazový mostík úvah o novom podujatí s omnoho väčším spoločenským dosahom, do ktorých významne vstúpil aj architekt Števo Polakovič z ateliéru gutgut. Festival má každoročne zhruba rovnaký rozsah a okrem hlavných prednáškových večerov v Primaciálnom paláci ponúka rad sprievodných podujatí, výstav, diskusií a priateľských stretnutí, ktoré spoluvytvárajú aktívne premostenie medzi odborným publikom a verejnosťou. Hlavnými záujmami podujatia je podnetná konfrontácia medzinárodnej a lokálnej scény, klíčenie ideí a odkrývanie procesov, ktoré vedú k hodnotným reálnym riešeniam. DAAD architektúru a dizajn ukazuje ako dôležitý a účinný nástroj na zlepšenie každodenného života jednotlivcov, miest aj krajiny. DAAD 2016 sa koná pod záštitou Ministra kultúry SR Mareka Maďariča, Primátora mesta Bratislavy Iva Nesrovnala , starostu Starého Mesta Bratislava Radoslava Števčíka a v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu, Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska, vysokou školou výtvarných umení a Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Hlavní hostia DAAD 2016 MIROSLAV CIPÁR, slovenský výtvarník, maliar, grafik, dizajnér a ilustrátor, STÉPHANE BEEL, architekt, Gent, Belgicko, H ARQUITECTES, architektonické štúdio, Barcelona, Španielsko, ELDING OSCARSON, architekti, Štokholm, Švédsko

Hlavní hostia festivalu DAAD každý večer o 19.00 hod. pozývajú na ich prezentáciu, ktorá je určená širokej verejnosti. Tento rok pozvanie prijali:

  • slovenský výtvarník Miroslav Cipár, ktorý predstaví svoje rozsiahle celoživotné dielo
  • belgický architekt Stéphane Beel, určujúci predstaviteľ novej vlny v belgickej architektúre
  • barcelonské zoskupenie H Arquitectes s invenčnými trvalo udržateľnými metódami
  • ateliér Elding Oscarson zo Štokholmu, ktorý múdro zhodnocuje vlastné multikultúrne skúsenosti
H Arquitectes Johan Oscarsom, Elding Oscarson

PREDSKOKANI

Ako na dobrom koncerte, napätie pred príchodom hlavnej hviezdy treba jemne rozptýliť. Na to slúžia kratšie prednášky venované mladým tvorcom alebo zaujímavých novým projektom.

Na DAAD sa predstavia:

  • slovensko-holandské duo, grafické dizajnérky Denisa Kollarová a Anna van Lingen s knihou Aldo van Eyck – Seventeen Playgrounds
  • riaditeľka Sliezskeho múzea v Katoviciach Alicja Knast s príbehom konverzie pôvodného banského areálu na kultúrnu inštitúciu 
  • talianski architekti Carlo Parti a Carmelo Baglivo a ich projekt Atlantída, v ktorom je architektúra utopickým rámcom mesta nad priepasťou zániku 

Denisa Kollarová a Anna van Lingen

SUPERDESIGNSTUDIO

Pravidelná výstava súčasného svetového a domáceho nábytkového a produktového dizajnu v krásnych historických priestoroch obrazárne v Primaciálnom paláci.

OPENDESIGNSTUDIO

Formát, ktorý slúži na viac-menej prvú verejnú prezentáciu mladých tvorcov. Ročník 2016 bude výstavou diplomových projektov študentov Fakulty architektúry STU a uskutoční sa na akademickej pôde na Námestí slobody 19.

CLUBOVKA

Clubovka je neformálne stretnutie priateľov architektúry s tvorcami svetového významu. Počas DAAD Clubovka pokrstí novú knihu I Am Thinking / Premýšľam – zbierku myšlienok a kresieb architektov a dizajnérov, ktorí boli v uplynulých pätnástich rokoch hosťami tohto podujatia.

O 5 MINÚT 12

Nový formát DAAD zameraný na prezentáciu prevažne mladých zahraničných aj domácich autorov v dizajnových štúdiách. Talianski dizajnéri e-ggs predstavia novinku pre spoločnosť Ton, v predajni Domoss Exclusive sa predvedú českí sklári Dechem, dizajnér Ivan Čobej porozpráva o portfóliu slovenskej značky Brik atď. Osviežujúci drink, niečo malé pod zub, zaujímavé produktové novinky, väčšinou v obedňajších hodinách. O 5 minút 12 je iniciatívou Clubovky.

4 VÝSTAVY DEVELOPMENT

Štyri zdatné developerské spoločnosti prostredníctvom architektonických modelov predstavia najnovšie projekty, ktoré Bratislavu menia na moderné európske mesto. Výstava sa koná v priestoroch Galérie Archa na Uršulínskej 6 a nájdeme medzi nimi práce architektov ako napr. Peter Suchanský, Martin Maršala, Vladimír Talaš, ateliér CEPM, ale aj Zaha Hadid. Hlavným partnerom výstavy DEVELOPMENT sú Slovenské elektrárne a.s., člen skupiny Enel, najväčší výrobca elektriny na Slovensku, ktorý prostredníctvom dcérskej spoločnosti SE poskytuje zákazníkom predaj inovatívne energetické služby, elektrinu i plyn. Intenzívnou spoluprácou v oblastiach energetickej efektívnosti pomáhajú developerským spoločnostiam znižovať energetickú náročnosť budov a plniť náročné kritériá na dosiahnutie energetickej triedy A1. S,M,L,XL Holandský architekt Rem Koolhaas a kanadský grafický dizajnér Bruce Mau v roku 1995 dokončili sedemročnú prácu na knihe S, M, L, XL, ktorá sa stala bibliou súčasnej architektúry. Akú odozvu má táto kniha na Slovensku? DAAD oslovilo viacerých domácich architektov, aby svoj vzťah k tejto kultovej záležitosti deklarovali verejne – na výstave, ktorá predstaví ich vlastné výtlačky knihy S,M, L, XL otvorené na stránkach, kde našli niečo mimoriadne a s ich komentárom. Hostiteľom expozície je Fakulta architektúry STU, Nám. slobody 19.

MMM Alias Mesto Mira Mincu

Životné a mestské „pohľady bez príkras,“ realisticko-expresívne, takmer dokumentačné fotografie architektka Mira Mincu vystavené v plenéri Hviezdoslavovho námestia. Jeho fotografickými „zbraňami“ sú gýčová farebnosť a iný uhol pohľadu. Avšak realita – kultúrna, spoločenská a politická, zostáva nemenná.  

 

Spracovala: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: DAAD

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky