Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Amaveťáci boli opäť medzi najlepšími v Súťaži mladých vedcov Európskej únie

VEDA NA DOSAH

Na jej 33. ročníku Slováci obsadili druhé miesto a získali špeciálnu cenu.

Lucia Cengelová s vlajkou Slovenskej republiky. Zdroj: AMAVET

Lucia Cengelová (na fotografii) získala na EUCYS - EU špeciálnu Cenu CNIC s projektom Výpočtový dizajn a experimentálna konštrukcia stabilných enzýmov. Zdroj: AMAVET

Súťaž mladých vedcov Európskej únie (EUCYS – EU Contest for Young Scientists) založila Európska komisia v roku 1989, aby podnietila spoluprácu medzi mladými vedcami a ponúkla im šancu dať sa viesť najprominentnejšími európskymi výskumníkmi. Počet účastníkov narástol z 53 z prvej súťaže v roku 1989 na priemerne 150 účastníkov ročne. V tomto roku (14. – 18. septembra 2022) sa súťaž mladých vedcov konala v holandskom Leidene, ktoré je tento rok aj Európskym mestom vedy. Až 132 účastníkov z 33 krajín prezentovalo 85 projektov, s ktorými vyhrali predkolo EUCYS 2022. Na Slovensku bol predkolom už 24. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2021 (FVAT), z ktorého na európske finále do Holandska postúpila Lucia Cengelová a Jakub Gál. Slovensko a Asociáciu pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) reprezentovali veľmi úspešne!

Akými projektmi zaujali Slováci

Jakub Gál s projektom Efektívna kamera s akcelerátorom násobenia tenzorov a optimalizovanou architektúrou konvolučnej neurónovej siete sa umiestnil na 2. mieste, za ktoré získal aj finančnú odmenu 5 000 eur!

Lucia Cengelová s projektom Výpočtový dizajn a experimentálna konštrukcia stabilných enzýmov získala špeciálnu Cenu CNIC. Ide o trojdňový pobyt v CNIC – Národnom centre pre kardiovaskulárny výskum v Španielsku. Počas pobytu sa víťaz dozvie o projektoch centra priamo od výskumníkov CNIC, o infraštruktúre a technológiách, ktoré sú k dispozícii na riešenie výskumu kardiovaskulárnych problémov.

Jakub Gál, štvrtý zľava, pri preberaní ceny na súťaži EUCYS - EU. Zdroj: AMAVET

Jakub Gál, štvrtý zľava, pri preberaní ceny na súťaži EUCYS – EU. Zdroj: AMAVET

Čo je podstatou úspešného európskeho projektu mladého Slováka Jakuba Gála? „Náš výskum sa začal ako systém videnia pre súťažného robota RoboCup. Tam sme čelili mnohým problémom v reálnom živote, ako bolo napríklad vytvorenie robustného a vysokorýchlostného systému, ktorý by bol tiež energeticky efektívny. Vyvinuli sme vlastnú architektúru a skonštruovali sme kompaktnú kameru schopnú spustiť operačný systém umožňujúci rýchle spracovanie obrazu s výbornou konektivitou. Výsledkom našej práce je plne paralelná analógová kamera z komponentov s implementáciou analógovej neurónovej siete na počítačové videnie, ktorá je nízkonákladová a voľne šíriteľná (opensource). Silným podnetom na moju prácu bola aj súťaž FVAT AMAVET 2021, z ktorej som postúpil a mohol som svoje výsledky konfrontovať na celoeurópskej súťaži.“

V tomto roku môžu mladí vedátori na Slovensku, žiaci II. stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl, svoje projekty prihlasovať do 5. októbra 2022 na 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET – národného kola EUCYS na Slovensku.

Zdroj: TS AMAVET
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky