Súťaž robotov RoboRave International 2019 v Číne


Súťaž robotov RoboRave International 2019 v Číne

Celosvetová súťaž autonómnych robotov RoboRave International 2019 sa uskutočnila 20. – 22. júla v meste Conghua, Guangdong v Číne. Od svojho založenia v roku 2001 sa súťaž RoboRave v tomto roku konala už sedemnástykrát. V ôsmych kategóriách súťaže sa zúčastnilo viac ako 600 medzinárodných tímov od Číny a Japonska až po Mexiko a Nigériu. Z toho bolo len 115 tímov mimo Číny. Na jednom mieste a v jednom čase sa nakoniec stretlo viac ako 2 000 súťažiacich.

Slovensko reprezentoval jeden tím, ktorý sa musel do súťaže prebojovať z národného kola RoboRave Slovakia, ktorý sa konal na pôde Žilinskej univerzity v Žiline. Tím pod vedením učiteľa Jána Motešického sa skladal zo študentov druhého ročníka vranovského gymnázia z Amavet klubu: Jakub Suďa, Matúš Iľko a Tomáš Lukča. Chlapci sa programovaniu a konštrukcii robotov venujú ešte len druhý rok.

Tento ročník súťaže bol od predchádzajúcich ročníkov v mnohých veciach odlišný. Jednou z najdôležitejších zmien bol počet súťažiacich a podmienky, s ktorými sa museli zahraničné tímy vysporiadať až na mieste.

„Na súťaži ma najviac prekvapilo množstvo súťažných tímov, izolovanie od okolia, s kontrolami pri vstupe a počas súťaže. Ale takisto aj zmenené podmienky oproti tým, ktoré boli uvedené v oficiálnych medzinárodných pravidlách. Spolu s nami v jednej kategórii súťažili nielen stredoškoláci, ale aj vysokoškoláci, “ povedal študent Tomáš Lukča.

Gymnazisti z Amavet klubu súťažili v kategórii Fire Fighting. V tejto kategórii súťažilo 40 tímov bez rozdielu veku.

„Táto kategória je chápaná ako jedna z najprestížnejších a tiež najťažších. Robot má za úlohu na ihrisku s približnými rozmermi 2,5 metra krát 3,5 metra autonómne do troch minút nájsť a uhasiť čo najviac zo štyroch sviečok umiestnených za náhodne rozloženými prekážkami,“ priblížil súťažnú kategóriu študent Jakub Suďa.

Študent Matúš Iľko o súťaži hovorí:

„Výborné roboty, ktoré viedli základnú časť, mali smolu a vo vyraďovacej fáze vypadávali ako prvé. Zároveň niektoré roboty mali viac ´šťastia ako rozumu´. Na európskych robotoch bolo vidieť skvelú prípravu, dokonale zvládnutie programovania a konštrukcie, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Pokorilo nás množstvo nasadených čínskych hráčov a nedostupnosť súčiastok. Aj preto väčšinu bodovaných miest obsadili čínske tímy. V našej kategórii všetky“.

Učiteľ Ján Motešický konštatoval skvelé organizačné zázemie čínskych organizátorov.

„Starali sa o nás ako v bavlnke, všetko bolo do detailu naplánované a kontrolované. Pri tom počte ľudí to bol pre chalanov obrovský stres. Všade bolo veľa ľudí, veľký hluk. S tým sa ešte nikdy nestretli. Súťaž bola veľmi psychicky náročná. Zvládli to bez hádok, dokázali sa skoordinovať a meniť už hotového robota. Odniesli si veľa skúseností a zážitkov. Verím, že o nich budeme ešte počuť“.

súťažný tím v Číne

Cestu a pobyt na súťaži finančne podporili: Amavet Slovensko, VÚC Prešov, Mesto Vranov, Slovenské elektrárne, ICM Martin, MT Economy a nadáciám ESET, AXA Fond, Tatrabanka, EPH, EDUCTECH, Pontis.

„Veľmi ďakujeme našim sponzorom. Bez nich a nášho učiteľa by sme nemohli ukázať svetu, čo všetko na Slovensku dokážeme a získať nové skúsenosti k tomu, čo nás baví a vypĺňa náš voľný čas,“ povedal žiak Jakub Suďa.

 

Autor a fotografie poskytol: Jano Motešický

Redigovala: ZVČ

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
In vitro fertilizacia je oplodnenie mimo tela matky.
Zistite viac