Štúr-žúr: Jazykovedný ústav oslávi Ludevítove narodeniny

25. apr. 2015 • Filologické vedy

Štúr-žúr: Jazykovedný ústav oslávi Ludevítove narodeniny

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV oslávi 200. výročie narodenia svojho patróna multižánrovým kultúrnym podujatím Štúr-žúr. Festival, ktorý premení Rudnayovo námestie v Bratislave na štúrovský žúr plný slov, hudby, filmu i divadla.

Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti osobnosť Ľ. Štúra rôznymi formami a poukázať na jeho odkaz vo viacerých oblastiach súčasnej spoločnosti, a to prostredníctvom hovoreného slova, hudby, divadla, filmu, výtvarného umenia, fotografie, módy a pod. Na pódiu sa v rozhovoroch s moderátorkou Luciou Satinskou vystriedajú Sibyla Mislovičová, Emília Vášáryová, Dušan Jamrich, Ludwig Bagin, Rado Ondřejíček, Robo Roth a ďalšie osobnosti, pre ktoré sa stal tento slávny jazykovedec inšpiráciou.Foto: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV PhDr. Lucia Satinská, jazykovedkyňa a dramaturgička Štúr-žúru hovorí: „Ľudovít Štúr podnecuje množstvo aktivít aj 200 rokov po svojom narodení. Na Štúr-žúre aspoň časť z nich priblížime a ukážeme rozmanitosť jeho odkazu. Rôznorodými dialógmi o ňom i o slovenčine chceme osláviť jeho narodeniny.“ Súbežne sa budú v neďalekom kine Mladosť premietať archívne aj súčasné filmy o Ľ. Štúrovi. Večer zavŕši koncert kapely Slniečko aj s hitom Ludevít Štúr. Spestrením celej akcie budú stánky slovenských výrobcov tradičných dekoratívnych i úžitkových výrobkov so štúrovskou tematikou, kníhkupectiev, kaviarní a i. Nad festivalom prevzal záštitu starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík a podporil ho Bratislavský samosprávny kraj.

Prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc., riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, sa o osobnosti zmieňuje s nadhľadom i úctou: „Hodné obdivu sú bezpochyby jeho vodcovské schopnosti, jeho „samotvornosť“ v živote i vo vede, jeho guráž, s akou boril staromódne a plesnivé tradície a ktorú potvrdzuje výrokom „musíme tje hňilje močjari vičisťiť“.“

STRÁNKA PODUJATIA

FACEBOOK

Autor: Mgr. Mária Magdolen, Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV, Panská 26, 811 01 Bratislava

Foto: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
Bratislavská vedecká cukráreň 6a/2020
TVT2020 súťaže
Quark_2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Strukoviny tvoria skupinu plodín, ktorá je charakteristická hlavne obsahom bielkovín v semenách.
Zistite viac