Streda s molekulárnou biomedicínou na TVT 2015!

19. okt. 2015 • Lekárske vedy

Streda s molekulárnou biomedicínou na TVT 2015!

Ako sa mení medicína vďaka molekulárnej biológii?

DNA a jej využitie v prognostike, diagnostike i terapii

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR Vás pozýva na podujatie pod názvom Streda s molekulárnou biomedicínou, ktorého cieľom je vysvetliť verejnosti, prečo sa netreba báť ale tešiť z toho, čo dnes vieme urobiť s DNA – od čítania, cez cielené zmeny až po vytvorenie novej DNA. Lekári a molekulárni biológovia z Ústavu Molekulárnej Biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave budú prednášať o sci-fi, ktoré sa stáva realitou.

Streda s molekulárnou biomedicínou sa uskutoční v stredu 11. 11. 2015 ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2015 v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave.

Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPHHoci molekulárna biomedicína otvorila za posledné roky nové možnosti v prevencii, diagnostike i liečbe chorôb, do klinickej praxe sa tieto zistenia dostávajú len pomaly a na Slovensku často vôbec. Aké sú príčiny pomalej aplikácie do praxe? Čo je to medicína založená na dôkazoch? Prečo musia pacienti čakať 20 a viac rokov, kým sa účinná liečba dostane do rutinného používania? Vedecko-výskumní pracovníci Ústavu Molekulárnej Biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave budú vo viacerých kratších prednáškach prezentovať, ako intenzívne sa menia rôzne aspekty medicíny vďaka novým poznatkom a inováciám v molekulárnej biológii a genetike.

Prednášajúci:

Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH – Prognostika
RNDr. Barbora Izrael Vlková, PhD. – Diagnostika
MUDr. RNDr. Roman Gardlík, PhD. – Génová terapia
RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD. – Fágová terapia
MUDr. Mgr. Július Hodosy, PhD., MPH – Molekulárna biomedicína v klinickej praxi

Streda s molekulárnou biomedicínou bude rozdelená na dve samostatné časti. Doobeda, o 9.00 hod., bude prednáškový cyklus určený organizovaným skupinám zo stredných škôl, ktoré sa môžu prihlasovať zaslaním prezenčnej listiny na email: ncpvat@cvtisr.sk. Popoludňajšia časť je určená širokej verejnosti a uskutoční sa o 17.00 hod.

Vstup na podujatie je voľný.

Viac informácií na stránke Týždňa vedy a techniky na Slovensku

 

Autor: Martina Pitlová, CVTI SR

Foto: CVTI SR

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Vírusy k svojmu rozmnožovaniu potrebujú živú bunku ako hostiteľa.
Zistite viac