Spoznávanie vedy netradične aj tento rok počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku

07. nov. 2017 • Iný

Spoznávanie vedy netradične aj tento rok počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku

Spoznávať vedu a techniku sa dá rôznymi spôsobmi. Učíme sa o nej v školách, stretávame sa s ňou v každodennom živote a môžeme sa k nej priblížiť aj netradičnými spôsobmi. Jeden z nich vám ponúka Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v rámci už štrnásteho ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2017 (TVT 2017). Dva dni počas týždňa nabitého mnohými  podujatiami o vede a technike, vás výstavisko Incheba privíta mimoriadnymi interaktívnymi stánkami z oblasti geológie, biológie, fyziky, matematiky a chýbať nebudú ani logické hádanky a nové technológie.

Podujatie Veda netradične ponúkne návštevníkom zaujímavé stánky, v ktorých sa mnoho dozvedia a sami vyskúšajú. Vyrob si vlastné zemetrasenie je stánok Ústavu vied o Zemi SAV a Fakulty matematiky, fyzikydružica skCUBE a informatiky UK v Bratislave kde sa dozviete o tom ako zemetrasenia vznikajú, kde sa na Slovensku a vo svete zaznamenávajú a budete si môcť vytvoriť aj svoje vlastné zemetrasenie, zmerať si jeho intenzitu a pozrieť si samotný záznam. Z oblasti fyziky téma zemetrasenia nebude jediná. Pomocou pokusov si návštevníci môžu vyskúšať magnetizmus, pocítiť v rukách silu magnetického poľa, zahrať si magnetický futbal, vyskúšať si vzduchové delo vytvorením a využitím tlakovej vlny na odstránenie prekážky, alebo vidieť demonštráciu zvuku ako vlnenia na Rubensovej trubici. Fyzika do tretice – vesmír. Aj o ňom sa počas dvoch dní na podujatí Veda netradične dozviete niečo viac. Pre návštevníkov je pripravený Prenosný vesmír – prenosné digitálne planetárium, v ktorom uvidíte aktuálnu hviezdnu oblohu, vizualizáciu digitálneho planetária, ako aj ukážky populárno-vedeckých filmov a chýbať nebude ani 3D vizualizácia polohy prvej slovenskej družice skCUBE.

zemetrasenie

Unikátna technológia čistenia vôd pomocou diamantových elektród sa predstaví v stánku Čistíme Slovensko diamantovými technológiami. Okrem predstavenia unikátnej technológie si návštevníci môžu zblízka pozrieť rôzne zaujímavé elektronické prístroje z dielne STU v Bratislave ako napríklad spievajúca Teslova cievka, LED zmiešavač farieb RGB, LED kocka a iné, z ktorých niektoré bude možné si aj vyskúšať. Z technológií nebudú chýbať ani roboty ako napríklad NAO – humanoidný robot, Androver – štvorkolesový mobilný robot založený na operačnom systéme Android, ktorého pohyby je možné ovládať pomocou mobilného telefónu, ktorý slúži ako volant, Ozoboty – malé programovateľné mobilné roboty pre deti schopné sledovať farebné čiary a iné.

Androver

Súčasťou interaktívnych stánkov budú aj rôzne hrylogické hádanky, ktoré bezpochyby nadchnú deti aj dospelých. Formou hry sa návštevníci dozvedia mnoho z tajov chémie, biológie, geografie a iných.

Pripravené budú i ukážky z tvorivej diele Fablab, dozviete sa o patentoch a patentovej ochrane, v stánku ilustračné foto /včely/venovanom popularizácii vedy a techniky sú pripravené rôzne publikácie, ako aj fotografická súťaž a chýbať nebudú ani témy z oblasti medicíny. Dozviete sa viac o cukre, odbornejšie nazývanom sacharid, ktorý zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu a pritom nemusí byť vôbec sladký. Čo je ale určite sladké, je med. Na výstave sa vám otvorí cesta do fantastického a prepracovaného života včiel, dozviete sa o životnom cykle včely medonosnej a budete mať možnosť oboznámiť sa s hlavnými včelími produktmi (med, propolis, vosk a materská kašička).

Neváhajte a príďte sa o vede a technike dozvedieť viac...

 

Podujatie Veda netradične sa tento rok uskutoční 9. – 10. novembra 2017 v priestoroch Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3-7 v Bratislave. Podujatie bude v oba dni prebiehať v čase od 10.00 do 19.00 hod.

 

Viac informácií o výstave

INTERAKTÍVNE STÁNKY

 

Spracovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné fotky: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR a Pixabay.com

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Srdce je sval kužeľovitého tvaru.
Zistite viac