Som ženou v IT: Zuzana Plšeková


Som ženou v IT: Zuzana Plšeková

Vždy som programátorov považovala za ľudí z iného sveta. Za takých, ktorí keď si sadnú za počítač, svet pre nich prestane existovať. Prestanú jesť, piť a čas začne ubiehať neuveriteľne rýchlo. Mala som priateľa, ktorý bol zhodou okolností programátor. Keď programoval, bol schopný variť párky aj 2 hodiny a ja som si za to z neho často robila „srandu“.

Ja som vyštudovala Matfyz a po škole som sa zamestnala vo firme, ktorá síce pôsobí v oblasti IT, ale mojou úlohou nebolo ani zďaleka programovanie. Keď mi vysvetlili všetky procesy a postupy (na všetko sa používa Excel), prišlo mi to príliš neefektívne. Mala som potrebu to zlepšiť. Najvhodnejším nástrojom na to boli makrá. Otvorila som si Google, Help v Exceli a začala som sa postupne učiť, ako na to. Vďaka programovaniu na škole som mala veľmi dobré základy. Začalo ma to neuveriteľne baviť. Prvýkrát v živote. A už to budú roky, čo sa tomu venujem...

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Zuzana Plšeková, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustračná foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Tradícia je súčasťou každej kultúry, pretože znamená stabilitu.
Zistite viac