Som ženou v IT: Martina Ivaničová


 Som ženou v IT: Martina Ivaničová

Keď som sa rozhodovala, na akú vysokú školu pôjdem, nebola to žiadna „sranda“. K počítačom som sa na strednej sotva priblížila. Štúdium informatiky bolo pre mňa čosi nepredstaviteľné. Cítila som ale, že ma to ťahá týmto smerom. Povedala som si, že to skúsim, veď kedy, ak nie teraz? Išla som študovať na Fakultu matematiky a fyziky UK v Bratislave. Na výške ma to naozaj bavilo, ale bude to také isté v práci? Zamestnanie v IT oblasti som si predstavovala úsmevne. Programátora som videla ako človeka, ktorý po večeroch sedí za PC a rieši veci – dosť od veci.

Našťastie som sa spamätala. Zistila som, že technika je len prostriedok. A podstata práce v IT je o kreatívnej komunikácii. Sypať z rukáva vzorce či algoritmy je fajn, ale to nie je IT. V mojom prípade ide o to, že vyvíjame originálne aplikácie. Tvoríme pre reálnych ľudí, pre svet zajtrajška. Navrhujeme aj architektúru a dizajn. Dnes veľmi potrebujeme okolo seba kreatívnych „ajťákov“. A verím, že k nám prídu aj šikovné kolegynky.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Martina Ivaničová, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: z archívu Martiny Ivaničovej

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
TVT2020 prihlasovanie
Quark_2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Demineralizované kostné tkanivo je vhodný materiál ako nosič pre bunky.
Zistite viac