Som ženou v IT: Mária Virčíková


Som ženou v IT: Mária Virčíková

Aj na Slovensku vieme robiť atraktívne IT.

„Chcem byť pri vzniku úplne nových vecí. Preto je umelá inteligencia a s ňou spojené IT pre mňa vzrušujúce. Nevenujem sa len robotom. Mám v rukách nástroj, ktorým môžem realizovať svoje sny“, hovorí úspešná vedkyňa Mária Virčíková z Technickej Univerzity v Košiciach.

Nesedí celé dni za počítačom. Nehrá sa ani s robotmi. Navrhuje, ako má medzi človekom a technológiou vyzerať prirodzená komunikácia. Je to ako osviežujúce smoothie alebo veľmi lahodný zákusok. Bude chutiť, iba ak dobre zmiešate všetky ingrediencie. „Je to trošku dizajnu, psychológie, filozofie, umelej inteligencie a biológie,“ dodáva Mária. Ak by si ešte raz vyberala školu, nič by nemenila. Išla by na tú istú univerzitu, za svojimi robotmi.

Pes AIBO, ktorý bol projektom Sony; zdroj: archív Márie Virčíkovej

Čo by poradila dnešným stredoškoláčkam? „Je dôležité myslieť aj na to, čo asi budete robiť po škole. Ťažko človek vie, čo bude o šesť rokov. Ale IT tu budú určite. Pochybujete, či na to máte? Tiež som pochybovala. Dokonca som v prvom ročníku opakovala elektrotechniku. Ale dnes sa z toho smejem. Keď má človek cieľ a sústredí sa naň, dosiahne ho.“

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Mária Virčíková, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Márie Virčíkovej

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Malé vysokohorské jazerá sú naozaj citlivými indikátormi environmentálnych zmien.
Zistite viac