Som ženou v IT: Lenka Slaná


Som ženou v IT: Lenka Slaná

„Mojím detským snom bolo učiteľstvo. Ale, v deň D‘ som sa stala študentkou informatiky. Prevážila túžba byť užitočnou, hľadať novinky a tvoriť.“

Moji blízki mi počas štúdia držali palce. Škola bola ako iné, ľahučko mi išla iba telesná. Zato vyučujúci boli výborní, prednášali s ozajstným zanietením. Kolegyňa raz prišla na skúšku s malým synom. Dieťa mala na kolenách a ťukalo do jej klávesnice. Keď to videl profesor, doniesol ďalšiu klávesnicu, aby si ťukalo do svojej a nemýlilo maminu. Získala som množstvo vedomostí a vyskúšala som si aj modelovanie 3D objektov pri tvorbe modelu Budmerického zámku.

Tým najlepším na škole bol kolektív. Neboli tam iba chalani, ako si môžu mnohí myslieť, ale aj baby. Tí šikovnejší nemali nikdy problém pomôcť, za čo som im dodnes vďačná. Na škole nás nebolo veľa, takže sme sa časom všetci spoznali. Počas štúdia som získala priateľov na celý život. A tiež som sa našla. Trh práce v našom odvetví ponúka projekty všade na svete. Takže IT vytvára ideálne prostredie pre tých, ktorí sa tešia z nových výziev a nemajú radi nudu. Ľudia si často myslia, že vývoj programu je len monotónne ťukanie do klávesnice. Nie je to tak. Práca s PC tvorí len pätinu z celého procesu, takže možností ako nasmerovať kariéru je veľa. Ja som túžila vždy po jednom – robiť svoju prácu kvalitne.

 

Cieľom projektu Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Lenka Slaná, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustračná foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 2
Quark_2020
Vedecká cukráreň 5/2020
Veda v Centre
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Ľudské sliny obsahujú opiorphin, ktorý je 6 krát účinnejší liek proti bolesti ako morfium.