Som ženou v IT: Lenka Bahnová


Som ženou v IT: Lenka Bahnová

„Chcela som byť maliarka, neskôr učiteľka, potom kuchárka...a dnes som IT manažérka.“

Keď som bola malá, hrala som sa hry ako Prince of Perzia alebo Neverhood. Páčilo sa mi, ako sú tí panáčikovia nakreslení a ako tam behajú, oveľa viac ako hranie. Kreslila som ľudí, zátišia, zvieratá, mimozemšťanov... Chcela som byť maliarka. Mala som aj maliarsky plášť a čiapku, čo mi mama ušila.

Keď sa narodila moja sestra, mojím vysnívaným povolaním bola učiteľka v škôlke. Veľmi rada som sa starala o moju sestričku. Vo voľnom čase som aj varila. Najprv to boli len raňajkové experimenty pre rodičov, neskôr hlavné jedlá a koláče, nakoniec aj torty. Túto záľubu mám stále, no už nemám sen stať sa kuchárkou.

Na strednej sme na informatike začali programovať v Pascale. To bolo pre mňa to najúžasnejšie, čo som dovtedy zažila. V hlave som stále mala, že chcem ísť študovať matematiku. Potom prišla ďalšia zmena, prečo nie J. Uvedomila som si, že programovanie ma baví omnoho viac. Odvahu mi dodalo aj to, že veľa mojich kamarátov si poslalo prihlášky na IT školy. Tak som poslala prihlášku na MATFYZ aj na FIIT a nakoniec som išla na FIITk-u. Išli tam všetci moji kamaráti. Na internáte som trochu spohodlnela a zlenivela. Očarilo ma veľké mesto, život bez rodičovského dozoru... Musím ale povedať, že ani raz som neoľutovala výber školy. Najviac sa mi páčil predmet Umelá inteligencia. Úžasné bolo, že po škole som si hľadala prácu asi 5 dní. Mala som kus šťastia. Ale ide najmä o to, že absolventi FIIT nemajú problém zamestnať sa aj vďaka menu svojej alma mater.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Lenka Bahnová, ktoré podporujú Aj Ty v IT.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Lenky Bahnovej

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Prechod VK na VND - jeseň
kúpa časopisov jún 2016
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2019
QUARK
Bratislavská vedecká cukráreň
Aurelium - centrum vedy
Veda v Centre
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Extrapolácie 2019
Zaujímavosti vo vede
Strukoviny tvoria skupinu plodín, ktorá je charakteristická hlavne obsahom bielkovín v semenách.
Zistite viac