Som ženou v IT: Csilla Rafajová


Som ženou v IT: Csilla Rafajová

Csilla pracuje ako v Pixel Federation ako Data engineer a celé dni sa hrá s číslami. No nie je to pekný život?

 

Aj ty v IT: Študovali ste IT alebo Vás k technológiám priviedol život? 

C. RAFAJOVÁ: Vyštudovala som ekonomickú a finančnú matematiku na Matfyze (UK v Bratislave). Po skončení doktorandského štúdia (kde som sa venovala výskumu a výučbe) som išla pracovať do komerčnej sféry. Napriek tomu, že som študovala iný odbor, zaujala ma pozícia v oblasti veľkých dát (big data), kde som svoje vedomosti vedela využiť. 

Aj ty v IT: Keď ste nastúpili do IT prostredia, zmenilo Vás?

C. RAFAJOVÁ: V oblasti databáz a big data je 90 % kolegov mužského pohlavia. Prišla som medzi skúsených kolegov ako žena menej skúsená v oblasti. Samozrejme ma to motivovalo vyrovnať sa im, byť ako oni. Na začiatku som sa cítila byť menejcenná a očakávala som od seba, že budem vedieť všetko hneď. Takýto pracovný postoj mi ale prinášal veľa stresu, sklamania zo seba – čo sa odrážalo aj na zdraví. Postupom času som si uvedomila, že možno sa neposúvam až tak rýchlo, ako som pôvodne chcela, ale stále sa učím nové veci, ktoré ma bavia. Mužom sa nikdy nevyrovnám, ale to predsa vôbec nie je ani potrebné.

Aj ty v IT: Máte nejaký vzor alebo príklad, ktorý Vás inšpiruje?

C. RAFAJOVÁ: Môj manžel, Peter. Je šikovný programátor. Fascinuje ma, že stále hľadá nové technológie a ako elegantne sa v nich orientuje a spája ich. Občas sa mi stáva, že niečo neviem, tak sa ho s dôverou spýtam, pretože namiesto pohľadu „ty to nevieš?” má radostnú iskričku v očiach, že mi to môže vysvetliť 

Aj ty v IT: Stretli ste sa v branži s predsudkami voči ženám v IT?

C. RAFAJOVÁ: Pomenovala by som to skôr ako začiatočnú nedôveru, kým som bola na pracovných pozíciách nová. To je vždy prechodný stav, môžu sa s ním stretnúť aj skúsení ľudia bez ohľadu na pohlavie. 

Aj ty v IT: Čomu by ste sa venovali, ak by to nebolo práve IT?

C. RAFAJOVÁ: Pravdepodobne by som učila na univerzite.

Aj ty v IT: Ďakujeme za rozhovor.

 

Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a v Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Spolupracujeme so ženami ako Csilla Rafajová, ktorá podporuje Aj Ty v IT.

 

Rozhovor pripravili: Aj ty v IT

Foto: archív Csilly Rafajovej

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
TVT 2018 články
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Naši predkovia používali hlavne divo rastúce liečivé rastliny, ktoré zbierali vo svojom okolí.
Zistite viac