Som ženou v IT: Alena Kovárová


Som ženou v IT: Alena Kovárová

„Keď som sa učila na skúšku, často som nerozumela terminológii. Bol to podobný pocit, ako keď pred tebou niekto vysypeMgr. Alena Kovárová, PhD. vo Výskumnom centre používateľského zážitku ( User eXperience Research Centre) puzzle a ty netušíš, aký obrázok má z toho vzniknúť. Niektoré ‚dieliky‘ som síce spoznala počas prvého semestra, ale odrádzala ma zostávajúca veľká kopa neznámych častíc. V takejto situácii to človek môže vzdať alebo to skúša znova a znova, ktoré diely k sebe pasujú. A keď sa začne rysovať obraz, vtedy prichádza skutočná zábava. Keď som prišla na to, čo je na obrázku (inak, učiteľ to na začiatku aj povedal, ale vtedy si to ešte nikto nevedel predstaviť), potom som to s radosťou dala celé dohromady...,“ hovorí Alena Kovárová o „zoznamke“ s informatikou.

Alena je dnes doktorkou. Mgr. Alena Kovárová, PhD.Zúčastňuje sa výskumu na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a popritom stíha učiť matematiku a programovanie. „Teší ma, že k nám neustále prichádzajú mladí ľudia, ktorí dokážu rozmýšľať.“ V dizertačnej práci sa venovala vzdelávacím aplikáciám a riešila, ako zlepšiť vzťah a interakciu medzi človekom a programom. Jej projekt Virtual FIIT výrazne zjednodušuje orientáciu a fungovanie v neznámom priestore a s obľubou ho využívajú študenti FIIT STU.

Keďže som študovala na „matfyze“ a na FIITke, stredoškoláci sa ma často pýtajú, aký je rozdiel, keď človek študuje informatiku na rôznych univerzitách či v rôznych mestách. Vždy im hovorím, že všetko je to iba o vás a o tom, čo chcete dosiahnuť.“

 

http://www.ajtyvit.sk/Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Spolupracujeme so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. Jednou z nich je aj Alena Kovárová.

 

Autor: Aj ty v IT

Foto: archív Aleny Kovárovej

Uverejnila: ZVČ

 

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
TVT2020 súťaže
Quark_9/2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Najčastejším spúšťačom vážnych psychických porúch je chronický psychosociálny stres.
Zistite viac