Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenský študent v zámorí zabodoval, predal knihy v hodnote 160-tisíc dolárov

VEDA NA DOSAH

Zľava: Veronika Kuníková, Tomáš Michalík, Martin Križan

Slováci nie sú len šikovní a pracovití, ale majú aj obchodného ducha! Príkladom môže byť študent Martin Križan, ktorý počas letného pracovného pobytu v USA v rámci programu Southwestern Advantage predal vzdelávacie knihy v hodnote 160-tisíc amerických dolárov.

Letného pracovného pobytu v USA sa tento rok zúčastnilo 39 slovenských študentov, ktorí počas troch mesiacov predali vzdelávacie knihy dovedna v hodnote 700-tisíc amerických dolárov. Najväčší úspech zožal Martin Križan, ktorý v predaji predbehol stovky študentov z Európy a USA a ocitol sa v prvej pätke najlepších. Jeho výnos z predaja dosiahol až 160-tisíc eur, čo je viac než trojnásobok hodnoty predajov najlepšieho Slováka zo sezóny 2018, Martina Michalíka, ktorý tiež figuroval medzi päticou najlepších predajcov.

Ak by sme sa ale pozreli hlbšie do minulosti, zistili by sme, že historicky najlepší Slovák dokázal počas jedného leta predať knihy v hodnote až 210 000 dolárov. Pre porovnanie, najlepšia tohtoročná česká obchodníčka, Marie Králová, sa umiestnila až na 17. mieste s objemom predaných kníh v hodnote 104 000 USD. Napriek veľkej snahe však slovenských študentov tento rok predbehli českí, ktorí predali knihy v hodnote milión dolárov.

Slovenskí študenti z programu Southwestern Advantage

„Slovenskí študenti sa programu zúčastnili už jubilejný 20. rok a ich výsledky sa neustále zlepšujú. To dokazuje nielen skutočnosť, že predajné zručnosti sa dajú naučiť, ale aj to, že Slováci sú veľmi dobrí obchodníci,“ vysvetľuje operačná vedúca organizačného odboru Southwestern Advantage Veronika Kuníková. „Spolu s estónskymi, lotyšskými, litovskými, poľskými a gruzínskymi študentmi sa skupine 687 študentov podarilo toto leto predať rekordné množstvo kníh o výučbe v hodnote až 14 miliónov USD,“ dodáva Kuníková.

Študenti tiež mali popri práci možnosť cestovať a spoznávať okolie. Obľúbené sú vodné parky, ale aj známe miesta, ako Niagarské vodopády, Grand Canyon či Yellowstonský park. Skupina slovenských študentov navštívila aj New York, Miami, Wisconsin Dells či Chicago. Estónska študentka pracujúca na Aljaške mala dokonca česť spoznať aj rodinku pravých amerických medveďov, hrajúcich sa na dvore rodinného domu. Skúsenosti a zážitky, ktoré študenti počas náročného leta získali, tak majú nevyčísliteľnú hodnotu. Doplnili ich aj teoretické a praktické vedomosti z taktiky predaja či asertivity a spoznali miestnu kultúru a ľudí.

O programe Southwestern Advantage

Program Southwestern Advantage sa špecializuje na tréning podnikateľských zručností študentov, ako sú predaj a manažment. Študenti v USA bývajú v hostiteľských rodinách a pracujú ako podomoví predajcovia, ktorí miestnym predávajú predovšetkým edukačnú literatúru. Prípravy na ďalšie leto a na nábor nových študentov už začali – školský rok preto strávia intenzívnou prípravou a školeniami.

Zámorského programu sa v roku 2019 zúčastnilo približne 900 študentov z Európy a 700 z USA. Napriek skvelým obchodníckym schopnostiam, ktorými sú Američania preslávení, dominovali tento rok v predajoch Európania. Pre mnohých európskych študentov to totiž nebol ich prvý rok v programe a svoje skúsenosti z predchádzajúcich rokov dokázali zúročiť a skombinovať s veľkou dávkou odhodlanosti.

Redigovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Chapter 4 Slovakia

Zdroj: Chapter 4 Slovakia/Juraj Vedej, Veronika Kuníková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky