Slovenskí účastníci súťaže FIRST LEGO League si z Turecka odniesli skvelé umiestnenia


Slovenskí účastníci súťaže FIRST LEGO League si z Turecka odniesli skvelé umiestnenia

Slovenskí študenti nezostali svojej povesti v rámci medzinárodného kola súťaže FIRST LEGO League (FLL) nič dlžní. FLL Open International Turkey sa konal koncom mája v majestátnom Expo Centre Fuarizmir, kde viac ako 1 000 účastníkov zo 40 štátov sveta predstavilo okrem zručnosti svojich robotov, aj originálne riešenia a nápady súvisiace s cestovaním do vesmíru. Účastníci zo Slovenska dosiahli v silnej konkurencii tímov z celého sveta viacero skvelých umiestnení. 

TalentumSAP získal v celkovom poradí 3. miesto, a RDS Team získal v disciplíne Robot Design – Award Strategy & Innovation 1. miesto.

tím TalentumSAP na súťaži„Na začiatku sme boli trochu prekvapení, že presný harmonogram programov neexistoval, ale všade sa nachádzali Volunteers – dobrovoľníci, ktorí nás stále informovali a odprevádzali na rôzne miesta súťažných kategórií. Sprievodné večerné akcie boli na rôznych krásnych miestach mesta, na brehu mora, v nádhernom mestskom parku, kde sme si mohli trochu vyvetrať hlavy po súťažnom dni, a všade nám ponúkali výborné jedlá a sladkosti. Nezabudneme ani na After Party po vyhodnotení, keď nás primátor metropoly pozval do záhrady Izmirského hradu, kde nás čakalo unikátne pohostenie. O dobrú náladu sa postarali aj známi MC moderátori z USA, Darren & Colin. Kolorit festivalu spestrili deti z celého sveta, keď ukázali svoje národné tance, hry a zvyky. Štvordňová súťaž bola náročná, ako je to bežné na FLL, ale aj zábavná,“ povedala Angelika Haneszová, mentorka tímu TalentumSAP z Košíc.

„Prostredie súťaže poskytlo možnosť zoznámiť sa s ďalšími tímami. Mali sme to šťastie, že naši priami susedia boli zo Silicon Valley, kam sa chystáme o pár týždňov na Global Innovation Award. Pozvanie predstaviť svoje výskumné projekty dostalo 20 najlepších tímov sveta. Už sa tešíme, že sa ta, s nimi opäť stretneme,“ dodala.

V hlavnej cene (Champion) na 1. mieste skončil tím Reds z Južnej Kórei a na 2. mieste tím Mindfactory zo Švajčiarska.

TalentumSAP zabodoval najmä ich výskumným projektom CUL (z angl. Clean your laundry), zaoberajúcim sa dezinfekciou odevu vo vesmíre a stal sa jedným z 20 tímov na svete, ktoré majú príležitosť predstaviť svoje projekty na prestížnom podujatí FLL Global Innovation Award koncom júna v americkej Kalifornii.

tím TalentumSAP na súťaži

RDS Team na súťaži„Skvelé, neuveriteľné a povzbudzujúce!“, tak zhrnuli svoje dojmy z  účasti a výsledkov účastníci z RDS Teamu z Bratislavy. „Pre nás všetkých to bola ďalšia veľmi krásna a inšpirujúca skúsenosť stretnúť sa osobne na turnaji ´zoči-voči´ s tými najlepšími tímami z najrozmanitejších kútov Zeme a mať možnosť ich aspoň trošku spoznať. Vidieť, že aj deti z iných krajín sa vedia tak isto rovnako nadchnúť pre túto fantastickú súťaž bolo naozaj príjemné. Mať možnosť sa s nimi aj porozprávať a zistiť, že ich nadšenie a zápal pre objavovanie a spoznávanie nových oblastí, záujem o vzdelávanie sa a rozširovanie si svojich zručností je vlastne pre nich radosťou a niečím veľmi prirodzeným – bolo povzbudzujúce a inšpirujúce zároveň a dodalo nám sily do našej ďalšej práce. A o to sa snažíme aj my, aby mali deti vo všetkých našich tímoch z toho predovšetkým radosť a vtedy vieme, že to je tá správna cesta,“ vyjadril sa Pavol Viskup, tréner RDS Teamu.

„Na našich chlapcov z RDS Teamu sme opäť veľmi hrdí, zvládli to skvele! Boli úžasní, vedeli sa pred každou prezentáciou – disciplínou maximálne skoncentrovať a keďže príprave venovali naozaj neúrekom času – výsledky sa dostavili,“ dodala Simona Jiskrová, trénerka tímu. Získali 1. miesto v disciplíne Robot Design: Award Strategy & Innovation.

V bodovacej časti Robot Game skončili na skvelom 8. miesto (ocenenie z prvých 3. kôl), a po ďalšom – „fun“ – semifinále skončili na úžasnom 4. mieste, čo je výsledok, o ktorom naozaj ani len nesnívali.

RDS Team na súťaži

Prostredníctvom súťaže FLL si tisícky detí vo veku od 9 do 16 rokov každoročne merajú sily v oblasti technológií, inovácií a práce s legom. Okrem konštrukcie a programovania robotov sa musia vysporiadať s mnohými ďalšími úlohami a výzvami, ktoré dostatočne preveria ich kreativitu a mieru tímovej spolupráce. Uplynulý, 11. ročník súťaže, niesol tematický názov Into OrbitSM – Život a cestovanie vo vesmíre. Celkovo sa do jeho priebehu zapojilo až 98 slovenských tímov, pod ktorých patronátom súťažilo viac ako 720 detí. Do bratislavského FLL Semifinále Slovensko & Česko postúpilo 13 slovenských tímov, ktoré si to rozdali o tituly národných šampiónov i o postup troch z nich do stredoeurópskeho finále v rakúskom Bregenzi. Na základe jeho priebehu pozvánky na svetový festival prijali práve už spomenuté slovenské tímy, TalentumSAP a RDS Team.

Po tohto sezónnych úspechoch slovenských tímov v rámci FLL sa už mnohí isto nevedia dočkať nasledujúceho 12. ročníka, ktorý nás prostredníctvom tematiky CITY SHAPERSM – Navrhujme a budujme lepšie miesta na život a prácu pre každého, vráti z vesmíru späť na Zem, do našej každodennej reality.

 

Informácie poskytla: Sylvia Práznovská, koordinátor aktivity FLL na Slovensku

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto:

https://www.fll.sk/main/galerie/fotogalerie?galAlbum=44

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Najčastejšou príčinou nástupu demencie je Alzheimerova choroba.
Zistite viac