Slovenskí odborníci vyvíjajú prototyp pľúcneho ventilátora


Slovenskí odborníci vyvíjajú prototyp pľúcneho ventilátora

Matador Group a Slovenská technická univerzita v Bratislave spustili výskumný projekt na výrobu prototypu pľúcneho ventilátora. Práve množstvo týchto prístrojov môže v nasledujúcich týždňoch rozhodnúť o tom, ako na Slovensku zvládneme pandémiu spôsobenú vírusom COVID-19. 

Podľa údajov Inštitútu zdravotnej politiky (IZP), ktoré boli zverejnené v predikcii šírenia COVID-19 na Slovensku, je možné, že v najhoršom momente nákazy bude potrebovať pľúcny ventilátor viac ako tri tisíc ľudí. 

Taký počet prístrojov však na Slovensku nemáme k dispozícii a aj oficiálni výrobcovia hlásia, že aktuálne objednávky prevyšujú ich výrobné kapacity. Preto sa firma Matador Group a Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) rozhodli vyvinúť prototyp, ktorý by mohol byť vhodnou alternatívou v prípade vyčerpania dostupných prístrojov. 

Na vývoji prototypu sa bude podieľať tím docenta Jána Vachálka zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave a tiež vývojári z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave pod vedením profesora Františka Duchoňa. 

Potrebujeme záložné riešenie

Hlavným cieľom vedcov je to, aby sme mali záložný plán, ak by sa v najhoršom momente nákazy vyčerpali originálne ventilátory schválené na klinické použitie.

„Pľúcna ventilácia je z technického hľadiska zložitý prístroj, náš prototyp vôbec nemožno porovnávať s produktmi oficiálnych výrobcov. Vzniká ako záložné riešenie použiteľné v extrémnej situácii, akú dnes, žiaľ, pozorujeme v Taliansku či v Španielsku. Chceme vyrobiť prístroj, ktorý bude bezpečný a bude použiteľný iba v prípade vyčerpania dostupných ventilátorov schválených na klinické použitie,“ hovorí šéf výskumu v MATADOR Group inžinier Maroš Mudrák. 

Opierajú sa o americký prototyp

Pri výrobe nového prototypu pľúcneho ventilátoru vychádzajú slovenskí odborníci zo štúdie, ktorú v roku 2010 publikovali americkí vedci z Massachusettského technologického inštitútu (Massachusetts Institute of Technology) a Bostonskej univerzity (Boston Univesity). 

 „Americkí autori prototyp jednak vyrobili, jednak publikovali aj dáta z meraní, takže sa máme o čo oprieť. Preštudovali sme to a veríme, že na ňom dokážeme aj niečo vylepšiť. V tíme je 10 - 12 strojárov a robotikov. Vývoj konzultujeme s lekárskymi špecialistami z oblasti anestéziológie. Z hľadiska patentovej ochrany na tieto prístroje nám veľmi pomohla analýza od tímu okolo JUDr. Lucie Rybanskej,” uviedol riaditeľ Národného centra robotiky a profesor na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave František Duchoň.  

Zapájajú sa univerzity aj automobilky

Ak je aktuálne niečoho na trhu málo, sú to práve pľúcne ventilácie. Dodávka stoviek až tisícov nových prístrojov na Slovensko je nereálna. Počet objednávok, ktoré oficiálni výrobcovia evidujú, prevyšuje ich výrobné kapacity. Okrem toho, že v čase pandémie existujú mnohé praktické prekážky, ktoré sú spojené s logistikou, viaceré krajiny ich vývoz zakazujú. 

Podobné iniciatívy výroby prototypov sa preto rozbiehajú v mnohých krajinách. V Spojených štátoch amerických ohlásila výrobu prístrojov spoločnosť Inovator Elon Musk. V Českej republike odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Prahe oznámili, že majú hotový návrh a chcú už začať vyrábať pľúcne ventilácie. V Spojenom kráľovstve vláda oslovila s výrobou prototypu automobilky, na čo zareagovali aj vývojári tímov F1. 

Zdroje: STU, IZP 

Ilustračné obrázky: Pixabay.com

(DK) 

 

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
TVT2020 súťaže
Quark_9/2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Schizofrénia je duševná porucha, ktorou trpí až jedno percento ľudí.
Zistite viac