Sledovanie života včiel v meste


Sledovanie života včiel v meste

Sledovať život včiel v meste je hlavnou myšlienkou projektu, ktorý zastrešujú zamestnanci Centra informačných a komunikačných technológií (CIKT) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Ing. Ľuboš Határ a Ing. Marek Urban vytvorili malé elektronické zariadenie – „informačný úľ“ a internetovú stránku na monitorovanie života včiel. Monitorovanie spustili 21. júla 2017, relevantné dáta získavajú od začiatku augusta.

Ako vysvetlila PhDr. Renáta Chosraviová, tlačová hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, na skúšobný úľ Ľ. Határ a M. Urban umiestnili kvôli testovaniu päť senzorov. Merali celkovú hmotnosť úľa, vďaka čomu sa dá zistiť aj váha medných zásob, ďalej vlhkosť a teplotu vo vnútri úľa, ako aj vonkajšieho prostredia. Pri zvyšovaní hmotnosti sa tak mohli tešiť zo znášky a naopak, pri poklese zase skontrolovať, či je zásob dostatok a či nie je treba začať s prikrmovaním. „Sledovanie vlhkosti v úli a jej porovnanie s vonkajšou vlhkosťou dokáže určiť, či sú včely v úli v poriadku,“ uviedla PhDr. Renáta Chosraviová.

Zariadenie tvorcovia projektu lokalizovali v centre mesta na pôde univerzity. Včelie obydlie cez wi-fi napojili na univerzitnú sieť. V budúcnosti plánujú umiestniť zariadenie aj mimo mesta a získané údaje z rôznych prostredí porovnávať. Podľa M. Urbana môžu byť údaje z oboch takýchto úľov zásadne odlišné. „Na vidieku je väčšinou monokultúra – kvitne tam repka alebo agáty a kvitnutie trvá krátko. V mestskom prostredí kvitne niečo neustále.“

Zamestnanci CIKT tiež uvažujú s on-line monitoringom úľa prostredníctvom mikrokamery či webovej kamery. Autori myšlienky dúfajú, že informačný úľ a internetová stránka pomôže informovať včelárov, v akom stave sa nachádza včelstvo v mestských podmienkach. 

ilustračné foto /včely/

Elektronický monitoring môže podľa nich uľahčiť prácu včelárom, keďže informácie zo senzorov sú okamžité a umožňujú včas odhaliť skutočnosti, ktoré by si včelár pri manuálnej kontrole s dlhším časovým odstupom nemusel všimnúť. „Elektronický monitoring by mohol byť zaujímavý pre veľkovčelárov, ktorí majú úle na viacerých stanoviskách v rôznej geografickej polohe alebo mladých začínajúcich včelárov, pretože by nemuseli chodiť úle osobne kontrolovať. Možné je vytvoriť aj energeticky nezávislé zariadenie. Veľa vecí sa už v súčasnosti dá automatizovať, technológie sú dostupné  a nie sú tak finančne náročné ako kedysi,“ hovorí Ľ. Határ.   

Zamestnanci CIKT chcú v budúcnosti zaslať vzorky medu, peľu, vosku a propolisu na analýzu a zistiť tak, ako na včely vplýva mestské prostredie.

„V budúcnosti by sme mohli zisťovať aj ďalšie hodnoty a skutočnosti. Napríklad, aké rastliny kvitnú v meste, aký peľ prevláda v meste, čo je najsilnejším alergénom a pod. Možno vytvoriť mapu, aké rastliny kvitnú v ktorom období a podľa toho prispôsobiť aj celkovú výsadbu stromov a kvetov v meste, aby bola priateľská k ľuďom i včelám,“ hovoria autori informačného úľa.

 

Informácie poskytla: PhDr. Renáta Chosraviová, tlačová hovorkyňa a vedúca redaktorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre

Ilustračné foto: Pixabay.com

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Podujatia
festival|Včelí deň 2019
09. nov. 2019 10.00 hod.
Hore
Vedecká cukráreň video
Bratislavská vedecká cukráreň 6a/2020
TVT2020 súťaže
Quark_2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Budovy predstavujú v energetickej bilancii hospodárstva najvýznamnejšieho spotrebiteľa energie.
Zistite viac