Slávnostné otvorenie TVT 2017 v Zážitkovom centre vedy Aurelium

06. nov. 2017 • Iný

Slávnostné otvorenie TVT 2017 v Zážitkovom centre vedy Aurelium

V pondelok, 6. novembra 2017, sa slávnostne začal už štrnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku v priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium (ZCV Aurelium). Slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky na Slovensku je už tradične jeho úvodným podujatím. Jeho úlohou je hlavne informovať verejnosť o aktivitách realizovaných počas celého týždňa vedy.

TVT 2017 s mottom „Spoznávaj, pochop, rozvíjaj“, uzavrie Vedeckú jeseň. Podujatia v rámci TVT 2017 potrvajú až do nedele 12. novembra.

Na slávnostnom otvorení TVT 2017 sa zúčastnili popredné osobnosti z vedecko-technických inštitúcií, aby tak upriamili pozornosť verejnosti na myšlienku Týždňa vedy a techniky – priblížiť vedu ľudom. Pozvanie prijali zástupcovia ministerstiev,  hosťom sa prihovorila aj nová ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Centrum vedecko-technických informácií SR zastupoval generálny riaditeľ prof. Ján Turňa, pozvanie prijal aj zástupca Slovenskej akadémie vied prof. Juraj Koppel, podpredseda SAV pre ekonomiku a legislatívu, ďalej medzi hosťami boli zástupcovia univerzít prof. Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave, prof. Robert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave,  prezident ZSVTS prof. Dušan Petráš, predstavitelia vedeckovýskumných inštitúcií, prof. Peter Fodrek, viceprezident Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií, zástupcovia podnikateľských organizácií, ako aj zástupca  spoločnosti Huawei Bill Shi Yi, generálny riaditeľ spoločnosti (generálny partner) a zástupca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský (hlavný partner).

„Aj tento rok ponúkne priaznivcom vedy veľa nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžete na niekoľko stoviek zaujímavých prednášok, súťaží, festivalov, workshopov a iných podujatí, vďaka ktorým budete mať možnosť spoznať prácu našich vedcov a oboznámiť sa s aktuálnymi poznatkami z oblasti vedy a techniky“, uviedol Ján Turňa, generálny riaditeľ CVTI SR.

Slávnostné otvorenie TVT 2017

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR v rámci TVT 2017 už tradične pripravilo viacero zaujímavých podujatí. Po otvorení nasledovalo slávnostné vyhlásenie výsledkov fotografickej a výtvarnej súťaže, počas ktorého si mladí a talentovaní výtvarníci a fotografi prevzali diplomy a vecné ceny. Od dnešného dňa si môžete v ZCV Aurelium pozrieť aj výstavu DIZAJN – SYMBIÓZA VEDY A TECHNIKY. Autor doc. Ferdinand Chrenka akad. soch., vedúci Ateliéru Industrial dizajn VŠVU Bratislava uviedol k výstave „Dizajn pretavuje poznatky vedy a techniky do sveta predmetov. Dizajn ako symbióza vedy a techniky je nádej pre riešenie kvality života“. Výstava, ktorá ma ambíciu dizajn popularizovať a ukázať ho v inom „svetle“ je sprístupnená do 1. decembra 2017 v čase otváracích hodín ZCV Aurelium.

Zajtra, 7. 11. 2017, si CVTI SR pre verejnosť pripravilo podujatie Utorok s geológiou. RNDr. Ján Madarás, PhD., priblíži verejnosti tému Cesta od stredu Zeme, alebo čo bolo, je a bude v geologickej mozaike našej planéty. Podujatie bude rozdelené na dve prednášky, predpoludním o 9.00 hod. pre stredoškolskú mládež a popoludní o 17.00 hod. pre širokú verejnosť. Prednášajúci, okrem iného, odpovie napríklad aj na otázky: Prečo sa kontinenty a moria menia a mapa Zeme nebola nikdy rovnaká ako dnes? Prečo sú niekde zemetrasenia a sopky, hory a údolia alebo len nudná" rovina? Čo ostane po človeku? Bude tzv. vedúcou skamenelinou?

V termíne 9. – 10. novembra v čase od 10.00 do 19.00 hod. sa v priestoroch Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3 – 7 v Bratislave, môžete zúčastniť hneď dvoch z hlavných podujatí. Prvým je interaktívna výstava Veda netradične, na ktorej Vám vo vystavovateľských stánkoch ponúkneme množstvo zaujímavých exponátov a zážitkov zo sveta vedy a techniky.

Úloha glykánov vo fyziológii

V stánku Cukry a ich využitie v medicíne Vám vystavovatelia z Oddelenia glykobiotechnológie, (Chemický ústav SAV) umožnia nahliadnuť do jedného z odvetví glykobiotechnológie. Na Slovensku sa jedná o pomerne novú vednú disciplínu, ktorej sa venujú práve na Chemickom ústave SAV. Dozviete sa, že „cukor“, odbornejšie nazývaný sacharid, zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu, a pritom nemusí byť vôbec sladký. Vo svojej práci sa vystavovatelia zaoberajú štúdiom zložitých sacharidov – glykánov a ich využitím v medicíne pri diagnostikovaní rôznych typov ochorení. Budete mať možnosť vidieť moderné prístroje a tiež rôzne druhy nanomateriálov, ktoré k takémuto štúdiu využívajú. Na svoje si prídu určite aj tí najmenší, pre ktorých majú pripravených takisto zopár aktivít.

V stánku Ústavu vied o Zemi SAV si budete môcť vyrobiť vlastné zemetrasenie, vystavovatelia v stánku Robotika NAO – ukážka humanoidného robota v spolupráci s Národným centrom robotikys RoboTech Vision s. r. o. vám predvedú humanoidného robota NAO, či štvorkolesového mobilného robota Androver. Ústav molekulárnej biológie SAV v stánku Včielky vedcom, vedci ľuďom Vám otvorí cestu do fantastického a prepracovaného života včiel a porozpráva aj o dôvodoch ich postupného vymierania. Hvezdáreň v Partizánskom prinesie Prenosný vesmír, v ktorom budete môcť vidieť prezentácie aktuálnej hviezdnej oblohy. Vzhliadnete drsnosť vojny v hre Valiant Hearts: The Great War, alebo potrápite svoje mozgové závity s robotom, či vytvoríte vlastnú hru v Scratch-i.

Druhým podujatím je Festival vedy a techniky AMAVET 2017. Tento ročník je výnimočný tým, že FVaT AMAVET oslavuje už 20. výročie svojho vzniku. Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9. novembra 2017.

Počas Týždňa vedy a techniky je plánovaných približne 400 podujatí po celom Slovensku zameraných na popularizáciu vedy a techniky. Zoznam všetkých podujatí nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT.

Toto významné podujatie s celoslovenskou pôsobnosťou organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Spoluorganizátorom Týždňa vedy a techniky je AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

 

Informácie poskytlo: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto z podujatia: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné fotky: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR

 

Súvisiace:

Hore
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Grafit je najbežnejšou formou uhlíka.
Zistite viac