Šálka čaju uvarená šliapaním na bicykli


Šálka čaju uvarená šliapaním na bicykli

Viete si predstaviť, koľko by trvalo uvarenie vody na jednu šálku čaju, v prípade, že by ste rýchlovarnú kanvicu napájali elektrinou vyrobenou len šliapaním na bicykli?

Prácu ľudských svalov sme v dnešnej dobe už takmer úplne nahradili inými zdrojmi energie: fosílnymi palivami, jadrovou energiou alebo obnoviteľnými zdrojmi. Čo by sa ale stalo, keby sme zrazu o všetky tieto zdroje energie prišli a museli všetko poháňať ručne?

Výkon priemerného človeka pri šliapaní na bicykli je 100 W, čiže za jednu sekundu vyprodukuje cyklista 100 J (profesionálni športovci dokážu dlhodobo dosiahnuť výkony až 400 W). Bežná rýchlovarná kanvica ale za normálnych okolností čerpá z elektrickej siete výkon až 2000 W, teda výkon dvadsiatich cyklistov!

Na ohriatie šálky vody (300 ml) o 100 °C treba energiu 125,4 kJ (pri dodaní ďalšej energie už bude voda vrieť). Pri výkone 100 W je priemerný človek schopný dodať túto energiu za 1254 s, čo je približne 20 minút. Naproti tomu rýchlovarná kanvica, napájaná z elektrickej siete, by to za ideálnych podmienok zvládla za úžasnú minútu.

Energetická spotreba našej spoločnosti je už dávno oveľa vyššia ako výkon, ktorý sme schopní poskytnúť prácou našich svalov. Aj keby všetci Slováci nasadli na bicykle a začali tým vyrábať elektrinu, dokopy by poskytli výkon približne 500 MW – zhruba toľko, ako jediný blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Celkové množstvo elektrickej energie spotrebovanej na Slovensku je ešte niekoľkonásobne vyššie.

Štúdium tejto problematiky je možné na odbore:

  • fyzika

 

Autor: Mgr. Ján Bogár, P-mat n.o. a FMFI UK

Foto: http://fotky-foto.sk/

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
QUARK
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Prechod VK na VND - jeseň
výtvarná súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Publikácie Veda v CENTRE
kúpa časopisov jún 2016
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Agrofilm 2019
Extrapolácie 2019
Zaujímavosti vo vede
Hlodavci prenášajú hantavírusy a kliešte prenášajú vírus kliešťovej encefalitídy.
Zistite viac