Rýchla výroba prototypov


Rýchla výroba prototypov

Čím atraktívnejší, tým lepšie – v tomto duchu sa dnes podnikatelia pri svojich zámeroch snažia prísť na trh s niečím, čo sa bude najmä dobre predávať. V tomto duchu hrá v mnohých prípadoch prím dizajnérske stvárnenie. Možnosť podržať výrobok v ruke, pocítiť skutočnú hmotnosť a tvary – toto všetko prispieva pri množstve produktov ku konečnému rozhodnutiu vyrobiť reálny model – vzorku, prototyp. Účasť dizajnéra na vývoji produktu je vo väčšine prípadov takou dôležitou, že sa dizajnér stáva priamym účastníkom cyklu vývoja a výroby a stojí tak pred neľahkou úlohou - preniesť virtuálny model do reality.

 

Cesta k výrobe prototypu

Počítačové programy umožňujú zjednodušiť komunikáciu dizajnéra s ostatnými tvorcami produktu – autormi koncepcie, návrhármi, konštruktérmi, technológmi, marketingovými odborníkmi. Konkurenčné tlaky, ktorým odolávajú výrobcovia i členovia ich vývojových tímov, vedú k rastu investícií do vývoja. Zároveň sa objavujú nové technológie, ktoré umožňujú vývoj nových výrobkov urýchliť, zjednodušiť a v konečnom meradle aj zefektívniť. Počítačová integrácia tak zasiahla oblasť, ktorá doteraz využívala takmer výhradne staré, dlhodobo overené pracovné metódy – tvorbu modelov a prototypov. Tieto metódy sú známe pod pojmom Rapid Prototyping.1

Rýchla výroba prototypov

Prísť do stánku, kde vám vyrobia výrobok na mieru, znie trochu bizarne, ale technológie, ktoré to umožňujú, sa v priemysle využívajú čoraz viac. Ide o rýchlu výrobu skúšobných prototypov pomocou virtuálnych počítačových modelov a 3D tlače. Virtuálny model sa transformuje do tenkých prierezov – tie sa potom v 3D tlačiarni po vrstvách tlačia z roztaveného termoplastu. Ďalej sa vytvrdzujú pomocou laseru či UV svetla. Výhodou je, že tak dokážeme vytvoriť v podstate akýkoľvek tvar. Vďaka rapid prototypingu vieme opakovane meniť a vylepšovať prototyp, až kým nedospejeme k finálnemu produktu vhodnému na masovú výrobu. Umožňuje tak finančne aj časovo efektívny vývoj výrobkov s čo najlepšími funkčnými vlastnosťami. S obľubou ho využívajú aj dizajnéri – napríklad pri navrhovaní originálnych šperkov. Najväčšou výzvou vývojárov je zrýchlenie 3D tlače. Zvýšenie presnosti a schopnosti tlačiarní využívať aj iné materiály – keramiku, kovy, kompozity.

Vďaka rapid prototypingu vieme opakovane meniť a vylepšovať prototyp, až kým nedospejeme k finálnemu produktu vhodnému na masovú výrobu

Myšlienka, ktorá má konkrétnu podobu

Aj na Slovensku máme tvorivú dielňu, v ktorej sa nápady menia na skutočnosť. Fablab bol  prvýkrát sprístupnený verejnosti v novembri 2014 a odvtedy podporil realizáciu množstva kreatívnych nápadov, technologických riešení či dokonca umeleckých výtvorov z dielne predovšetkým mladšej generácie. Stal sa miestom, kde inovatívne nápady a myšlienky dostávajú konkrétnu fyzickú podobu, ako aj priestorom na vzájomnú výmenu skúseností, znalostí a know-how. Fablab motivuje mladých ľudí na záujem o technické a prírodné vedy a umožňuje im oboznámiť sa s najmodernejšími digitálnymi technológiami, zároveň však môže slúžiť aj výskumníkom či začínajúcim podnikateľom pri riešení výskumno-vývojových úloh, či hľadaní a realizovaní inovatívnych riešení. Fablab Slovensko ako detešované oddelenie Centra vedecko-technických informácií SR sídli vo vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Sieť fablabov po celom svete

Patria do nej dizajnéri, vývojári, umelci, študenti, ale aj široká verejnosť. Ide o priestor, ktorý ponúka zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia. Po otvorení fablabu v Bostone vznikli ďalšie malé výrobné centrá. Nájdeme ich v USA, Európe, ale už aj v Afrike, na Kostarike alebo v Afganistane. Vyrábajú sa v nich napríklad obojky s vysielačkou pre stáda nórskych sobov, vodné pumpy, tlakové turbíny, poľnohospodárske nástroje či parabolické antény.


1 http://www.entro.sk/grafik_rappro.htm

 

Spracovala: Monika Hucáková pre NCP VaT

Zdroj: entro.sk

Foto: fablab.sk

Uverejnil: MZ

 

 

ZvedaVEC je cyklus krátkych filmov, ktoré sa venujú vede a technike. Ako „sprievodca“ novými technológiami v nich  vystupuje Branči (Branislav) Kováč alias raper Vec a za nás zvedavých divákov kladie otázky. Odľahčenou formou nám ukazuje možné využitie rôznych technológií a vedeckých výdobytkov v našej súčasnosti a budúcnosti.

 

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Prechod VK na VND - jeseň
výtvarná súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Publikácie Veda v CENTRE
kúpa časopisov jún 2016
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
QUARK
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Agrofilm 2019
Zaujímavosti vo vede
Dôležitú úlohu pri predchádzaní vzniku nádorových ochorení zohráva prevencia a zdravší spôsob života
Zistite viac