Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Živel vzduch – čistenie vzduchu rastlinami

Justína Mertušová

Nielenže oživia naše príbytky, ale vďaka nim sa cítime lepšie.

Izbové rastliny. Zdroj: iStockphoto.com

Grafika: Michaela Ádám Mašánová

Prinášame vám druhý zo série článkov o živloch v súvislosti s klimatickou krízou.

Znečistenie ovzdušia je miestny, celoeurópsky a hemisférický problém. Napriek tomu len zriedkakedy môžeme dýchať čistý vzduch, určite nie v mestách. Pevné častice, oxid dusičitý a prízemný ozón sa v súčasnosti vo všeobecnosti považujú za tri znečisťujúce látky, ktoré najvýznamnejšie vplývajú na ľudské zdravie.

Približne 90 percent obyvateľov európskych miest je vystavených znečisťujúcim látkam v koncentráciách vyšších, ako sú hladiny kvality ovzdušia považované za zdraviu škodlivé.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uskutočnil výskum, ktorý sa týkal rastlín. Zaoberal sa rastlinami, ktoré fungujú ako prírodný vzduchový filter a odstraňujú organické látky znečisťujúce ovzdušie. Vedci zistili, že okrem absorpcie oxidu uhličitého a uvoľňovania kyslíka prostredníctvom fotosyntézy môžu niektoré bežné izbové rastliny prirodzene odstraňovať škodlivé látky, ako sú benzén, formaldehyd a trichlóretylén (xylén). Korene rastlín a ich mikroorganizmy zničia patogénne vírusy, baktérie aj organické chemikálie a nakoniec ich všetky premenia na nové rastlinné pletivo.

NASA odporúča jednu rastlinu na každých 9 metrov štvorcových. V dome s rozlohou približne 167 metrov štvorcových je to asi 15 – 18 izbových rastlín. Rastliny navyše prinášajú kúsok prírody do interiéru a zlepšujú taktiež duševné zdravie.

Päť rastlín, vďaka ktorým budete dýchať zdravší vzduch

  1. palma areková (Chrysalidocarpus lutescens) Palmy sú skvelé do väčších priestorov a dokonca nie sú toxické ani pre psov alebo mačky. Potrebujú časté zalievanie, takže je vhodné umiestniť ich do priestoru, kde trávite veľa času. Odstraňujú toxíny, napríklad benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd, trichlóretylén a xylén – rozpúšťadlo, ktoré sa používa v tlačiarenskom a gumárenskom priemysle.
  2. zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum) Nielenže odstraňuje zo vzduchu chemikálie, ale je tiež jednou z najmenej náročných rastlín na pestovanie a údržbu. Odstraňuje toxíny vrátane oxidu uhoľnatého a xylénu.
  3. sansevieria trojpása (Dracaena trifasciata) Sansevieria, známa ako svokrin jazyk, patrí k obľúbeným izbovým kvetinám. Štúdia z Harvardskej univerzity dokázala, že patrí k izbovým rastlinám, ktoré vo veľkej miere produkujú kyslík. Pochádza z tropických oblastí a aj vďaka tomu je húževnatá, nenáročná a odolná. Odstraňuje toxíny, napríklad formaldehyd, trichlóretylén, benzén a xylén.
  4. gerbera (Gerbera) Krásna a farebná rastlina, ktorá produkuje v noci veľa kyslíka a zároveň odstraňuje škodlivé chemikálie, ako je benzén a trichlóretylén. Benzén je jedným z najsilnejších karcinogénov, potláča funkciu kostnej drene, ktorá produkuje krvinky. Gerbera je prospešná pre tých, ktorí trpia spánkovým apnoe a poruchami dýchania. Pre lepší spánok sa odporúča dať si ju na nočný stolík.
  5. aloa pravá (Aloe vera alebo A. barbadensis) Aloa je známe svojimi protizápalovými a hojivými vlastnosťami. Ukázalo sa, že je aj skvelým čističom vzduchu, z ktorého odstraňuje formaldehyd. Darí sa jej v teplých, dobre osvetlených miestnostiach. Hnedé škvrny na listoch indukujú extrémne množstvo škodlivých chemikálií v priestore.

Tento článok je súčasťou série článkov na tému Štyri živly pripravených v rámci podujatia Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách. Jeho súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia, a to vedecké kaviarne, vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.

Zdroj: NASA, EEA, BHG, iamgreenfied, scitechdaily

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky