Za susednou Venušou sa skrývajú asteroidy s reálnym kolíznym rizikom, ktoré zo Zeme nevieme pozorovať. Podľa vedcov bude nevyhnutné vyslať do vesmíru sondu, ktorá by ich dokázala odhaliť.

Riziká číhajú pri susednej planéte. Zdroj: iStock/buradaki
Pred dvadsiatimi rokmi americký Kongres poveril úrad NASA, aby našiel 90 percent asteroidov blízko Zeme, ktoré ohrozujú Zem. Dosiahli pokrok pri hľadaní týchto asteroidov, ktoré obiehajú okolo Slnka a približujú sa k Zemi do vzdialenosti 1,3 astronomickej jednotky.
Možno však budú musieť rozšíriť svoje hľadanie, pretože astronómovia teraz nachádzajú skryté asteroidy obiehajúce okolo Venuše, ktoré by mohli predstavovať hrozbu.
Neviditeľná hrozba
Nový výskum sa snaží pochopiť, koľko ďalších asteroidov môže obiehať okolo Venuše a ako ich môžeme detegovať. Môžu byť skryté v žiare Slnka a odolávať nášmu úsiliu o ich nájdenie. Závisí to od okien pozorovateľnosti a zmien jasností asteroidov. Výskum má názov Neviditeľná hrozba: hodnotenie kolízneho rizika, ktoré predstavujú neobjavené asteroidy obiehajúce okolo Venuše a bol publikovaný v časopise Astronomy and Astrophysics. Hlavným autorom je Valerio Carruba, odborný asistent na Univerzite v São Paolo v Brazílii. Pôvodný článok je dostupný na arxiv.org.
„V súčasnosti je známych dvadsať koorbitálnych asteroidov Venuše,“ uviedli autori. „Koorbitálny stav chráni tieto asteroidy pred blízkym priblížením sa k Venuši, ale nechráni ich pred kontaktom so Zemou.“ Koorbitálne asteroidy Venuše sa považujú za potenciálne nebezpečné asteroidy (PHA), ak majú „minimálny priemer približne 140 metrov a nachádzajú sa do 0,05 astronomickej jednotky (AU) od obežnej dráhy Zeme“, vysvetlili.
Jedna astronomická jednotka je priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom, približne 150 miliónov kilometrov. Vzdialenosť 0,05 AU je približne 7,5 milióna kilometrov. Pre predstavu, Mesiac je od Zeme vzdialený približne 384 400 kilometrov, takže 0,05 AU je viac ako 19-násobok tejto vzdialenosti.
Veľkou otázkou je, či spomínané skryté asteroidy predstavujú kolíznu hrozbu pre Zem. „Naším cieľom je posúdiť možnú hrozbu, ktorú môže pre Zem predstavovať doteraz nezistená populácia koorbitálnych asteroidov Venuše, a preskúmať ich detegovateľnosť z pozemských a vesmírnych observatórií,“ doplnili autori.

Niektoré asteroidy v okolí Venuše nevieme pozorovať zo Zeme. Zdroj: iStock/rommma
Detekčný problém
Asteroidy s nízkou excentricitou (blízke kruhovým dráham) sú ťažšie detegovateľné pre ich nízku rýchlosť pohybu a slabú jasnosť. Tento detekčný problém je známy ako pozorovacie skreslenie. Napríklad v prípade koorbitálnych asteroidov Venuše, ktoré sú často oslnené slnečným žiarením, sa uvádza, že iba jeden z dvadsiatich známych asteroidov má excentricitu menšiu ako 0,38.
Jav naznačuje, že pravdepodobne existuje veľký počet asteroidov s nízkou excentricitou, ktoré sme ešte neobjavili, čo predstavuje potenciálnu hrozbu, najmä vtedy, keď sa nachádzajú v blízkosti Zeme.
Nepredvídateľné dráhy
Ďalším z problémov pri určovaní ich nebezpečenstva je, že koorbitály majú nepredvídateľné dráhy. „Koorbitálne asteroidy Venuše sú vysoko chaotické, s Ľapunovovými časmi rádovo 150 rokov,“ vysvetlili autori.
Ľapunovov čas sa vzťahuje na to, ako dlho trvá, kým sa obežná dráha objektu stane nepredvídateľnou pre chaotickú dynamiku. To znamená, že štúdium jednej obežnej dráhy objektu nám nehovorí veľa o tom, na čo sa jeho obežná dráha vyvinie za viac ako približne 150 rokov.
Autori píšu, že štatistická štúdia „klonovaných“ asteroidov poskytuje jasnejší obraz. Výskumníci vytvorili mriežku s rôznymi sklonmi obežných dráh a naplnili ju 26 klonovanými asteroidmi s rôznymi charakteristikami obežnej dráhy.
Potom ich integrovali s dráhami planét slnečnej sústavy počas 36 000 simulovaných rokov. Následne skontrolovali, či sa nejaké klonované asteroidy blížia k Zemi. Aj malý asteroid môže byť tisíckrát silnejší ako atómová bomba
„Vieme, že existujú asteroidy so značnou pravdepodobnosťou zasiahnuť Zem,“ napísali autori. Niektoré z nich sú dostatočne veľké na to, aby zničili celé mestá. Dokonca aj relatívne malý asteroid s priemerom 150 metrov môže zasiahnuť Zem silou rovnajúcou sa stovkám megaton TNT. To je tisíckrát silnejšie ako atómové bomby zhodené počas druhej svetovej vojny.
Zlá pozorovateľnosť
Astronómovia overovali aj to, či sú pozorovateľné zo Zeme pomocou pripravovaného Observatória Very C. Rubinovej. Zistili, že tieto objekty sú pozorovateľné iba periodicky pre silné žiarenie Slnka. Tieto pozorovacie okná sa väčšinou vyskytujú, keď sú objekty blízko svojho najbližšieho priblíženia k Zemi.
„Kombinácia obmedzení výšky nad horizontom a obmedzení slnečnej elongácie obmedzuje naše pozorovania na konkrétne obdobia počas roka,“ dodali autori. Solárna elongácia znamená uhlovú vzdialenosť medzi jedným z týchto asteroidov a Slnkom meranú z pohľadu Zeme. Štúdia ukazuje, aké ťažké môže byť detegovať tieto nebezpečné asteroidy zo Zeme.
Vyslanie sondy
Jedným z riešení by mohlo byť vyslanie kozmickej sondy na obežnú dráhu Venuše, ktorá by dovidela tam, kam sa zo Zeme dovidieť nedá.
Observatórium Very C. Rubinovej by malo počas svojich pravidelných prieskumných operácií odhaliť mnoho asteroidov.
Nájdenie potenciálne nebezpečných asteroidov obiehajúcich okolo Venuše by si však mohlo vyžadovať mimoriadne úsilie. Hoci prieskumy ako tie z Observatória Very C. Rubinovej môžu byť schopné v blízkej budúcnosti odhaliť niektoré z týchto asteroidov, vedci veria, že iba špecializovaná pozorovacia vesmírna misia v blízkosti Venuše by mohla potenciálne zmapovať a objaviť všetky stále „neviditeľné“ PHA medzi asteroidmi obiehajúcimi okolo Venuše.
Zdroj: Universe Today, arXiv, Science Alert
(LDS)