Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazi medzinárodnej súťaže Intel ISEF 2015

VEDA NA DOSAH

Intel ISEF

Súťaž Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) je najstaršou a najprestížnejšou súťažou stredoškolských vedeckých projektov na svete. Tohto roku sa uskutočnila v máji v meste Pittsburg v štáte Pensylvánia. V súťaži zabodovali aj naši maturanti.

Absolútnym tohtoročným víťazom Intel ISEF 2015 sa stal Kanaďan Rayong Wang. Vyvinul nový systém filtrovania vzduchu v lietadle, ktorý je dvakrát účinnejší ako všetky doterajšie. Za ním sa umiestnila Nicole Ticea tiež z Kanady. Prevrat v diagnostike by mohol znamenať jej unikátny a lacný HIV test, ktorý na vyhodnotenie nepotrebuje žiadne elektronické zariadenia. Výrobné náklady testu by nemali presiahnuť päť dolárov za kus a je vhodný na využitie najmä u novorodencov. Tretím oceneným bol Američan Karan Jareth za efektívnejšie oddeľovanie ropy od morskej vody. Podrobnosti o ich projektoch nájdete na stránke Intel International Science and Engineering Fair: Winners

Intel ISEF 2015

Na súťaži Intel ISEF 2015 v Pittsburgu sa zúčastnili aj stredoškoláci zo Slovenska. Víťazi národného kola Festivalu vedy a techniky, ktorý každoročne organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež vedu a techniku, Martin Holický z Bratislavy, Daniel Zvara zo Žiliny, Lukáš Jánošík z Trenčína a Erik Schmotzer z Košíc.

Martin Holický a Daniel Zvara vo svojich kategóriách získali vynikajúce tretie miesto. Daniel Zvara okrem toho získal aj špeciálne ocenenie Medzinárodnej asociácie pre optiku a fotoniku SPIE. Porotu zaujal jeho projekt „Počítačové videnie – mapovanie a orientácia v 3D priestore“. Jeho výsledky môžu robotom pomôcť lepšie sa orientovať v priestore. Využitie v praxi je široké: v priemyselnej robotike, v domácnostiach či pri robotických autách bez šoféra.

Martin Holický sa orientuje na elektrochémiu. Na súťaži predstavil zariadenie na domácu diagnostiku obličiek. Vďaka nemu by ste mohli poznať zdravotný stav tohto orgánu už v priebehu niekoľkých minút samodiagnostikou doma, pomocou smartfónu, testovacích prúžkov a malého prístroja. Chronické ochorenie obličiek, je veľmi potrebné objaviť včas, pretože až do neskorších štádií často prebieha bez viditeľných či špecifických príznakov. Pri včasnom odhalení by sa mohlo začať okamžite s liečbou – ochorenie by sa tak mohlo podariť zvrátiť, vysvetľuje vo svojom projekte Martin Holický.

V konkurencii viac ako 1 700 najlepších stredoškolských študentov zo 75 krajín sveta sa na vedeckej súťaži podarilo zabodovať našim dvom slovenským maturantom.

Cestu víťazov Festivalu vedy a techniky na Intel ISEF podporila aj nadácia Tatrabanky.

Zoznam jednotlivých projektov súťažiacich zo Slovenska pre INTEL ISEF 2015 s popismi v slovenskom aj anglickom jazyku nájdete v e-novinách Vedecký kaleidoskop.

Spracovala: Mária Izakovičová, CVTI SR

Zdroj: AMAVET; Intel International Science and Engineering Fair

Foto: http://stemwizard.com/my-experience-at-intel-isef-competition/

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky