Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Polotieňové zatmenie Mesiaca nastane v piatok nadránom

VEDA NA DOSAH

Zo Slovenska budeme 14. marca pozorovať len polotieňové zatmenie Mesiaca, keď Mesiac vstúpi do polotieňa Zeme.

Mesiac v splne zapadajúci za obzor.

Mesiac v splne zapadajúci za obzor. Ilustračný obrázok. Zdroj: Wikimedia Commons

Skoro ráno v piatok 14. marca sa milovníci nebeských úkazov dočkajú polotieňového zatmenia Mesiaca. Náš spolupútnik, ktorý sa bude v tom čase nachádzať nízko nad západným obzorom, sa bude zdať z ľavého okraja o niečo tmavší.

Mesiac zahalený závojom

Pôjde síce o úplné zatmenie Mesiaca, ktoré nastane po 2,5 roka, zo Slovenska však budeme môcť vidieť len počiatočnú časť úkazu, keď Mesiac vstúpi do polotieňa Zeme. Pozorovateľovi sa bude javiť akoby zahalený závojom, jeho jas bude len o niečo tlmenejší. Oko neskúseného pozorovateľa nemusí tak zmenu ani zaregistrovať.

29Mar
Čiastočné zatmenie Slnka v roku 2015. Fotomontáž. Zdroj: Marián Zelenák
Iné | celé Slovensko

Čiastočné zatmenie Slnka 2025 na Slovensku

V utorok 29. marca 2025 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať...

Úkaz si v plnej kráse vychutnajú pozorovatelia nachádzajúci sa v Južnej a Severnej Amerike, v oblasti Atlantického oceánu, západnej Európy a západnej Afriky. Tí uvidia úplné zatmenie Mesiaca, ktoré bude trvať hodinu a päť minút. Počas zatmenia nadobudne Mesiac oranžové až červené sfarbenie, preto sa mu hovorí aj Blood Moon (krvavý Mesiac).

Červený mesiac. Zdroj: iStock.com/EyeEm Mobile GmbH

Červený mesiac. Zdroj: iStock.com/EyeEm Mobile GmbH

Nebeské divadlo si v rámci Európy budú môcť vychutnať všetci, ktorí sa nachádzajú v Španielsku a Portugalsku, Írsku, vo Veľkej Británii alebo na Islande. V rámci európskym štátom pridružených súostroví sa najlepšieho výhľadu dočkajú pozorovatelia na Kapverdských a Azorských ostrovoch (obe portugalské provincie).

Kedy nastáva zatmenie Mesiaca

Mesiac na oblohe vidíme preto, lebo odráža slnečné svetlo. Zatmenie Mesiaca nastáva vtedy, keď Zem zatieni slnečné svetlo dopadajúce na povrch Mesiaca. V čase, keď Zem toto svetlo zatieni, Mesiac stmavne. Stále ho však vidíme, pretože čiastočne naň dopadá svetlo zo zemskej atmosféry, ktoré sa odráža späť. Vďaka tomu Mesiac vnímame ako tmavší v odtieňoch oranžovej a červenej, odtiaľ pochádza aj spomínané označenie Blood Moon.

K zatmeniu Mesiaca dochádza, len keď je Mesiac v splne, nie je to však pri každom splne. Prečo je to tak? „Zatmenie Mesiaca môže nastať len vtedy, keď je Mesiac voči Zemi presne na opačnej strane ako Slnko, teda vo fáze splnu. Dôvod, prečo nenastáva pri každom splne, je, že dráha Mesiaca okolo Zeme je voči dráhe Zeme okolo Slnka sklonená o uhol približne 5 stupňov. Zatmenie preto môže nastať len vtedy, keď je Mesiac počas splnu na svojej dráhe v blízkosti roviny obehu Zeme okolo Slnka,“ uvádza Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

Ako prebieha zatmenie Mesiaca? Zdroj: Youtube/NASA Video

Úplné, čiastočné a polotieňové zatmenie Mesiaca

Rozlišujeme tri typy zatmení: úplné, čiastočné a polotieňové zatmenie Mesiaca. Najkrajšie je práve úplné zatmenie Mesiaca, ktoré budú môcť pozorovať ľudia v iných kútoch sveta. Zo Slovenska budeme môcť pozorovať len spomínané polotieňové zatmenie Mesiaca.

Pri type zatmenia Mesiaca, ktoré budeme pozorovať v piatok 14. marca 2025 skoro ráno, mesačný kotúč zasiahne len polotieň Zeme. Kedy však rozlišujeme polotieňové a kedy čiastočné zatmenie Mesiaca? „Ak sa Mesiac nachádza ďalej od spojnice Slnko – Zem, no zároveň ho zasiahne polotieň Zeme, ale nie je žiadnou časťou v tieni Zeme, hovoríme o polotieňovom zatmení. Vtedy sa jas Mesiaca len mierne zníži. Nastáva aj ďalšia možnosť, keď je Mesiac v polotieni a trochu aj v tieni Zeme. To voláme čiastočné zatmenie. Vtedy len menšia alebo väčšia časť povrchu Mesiaca je tmavšia od okolitého povrchu. Ľudovo vravíme, že je z Mesiaca odhryznuté,“ uviedol v článku pre portál VEDA NA DOSAH Marek Husárik.

Polotieňové zatmenie Mesiaca v marci

Polotieňové zatmenie Mesiaca bude z územia Slovenska pozorovateľné už o 4.57 hod. SEČ, keď začne Mesiac vstupovať do polotieňa Zeme. Jemný šedý závoj, ktorý prekryje Mesiac, bude dobre viditeľný, až keď sa v polotieni ocitnú asi dve tretiny mesačného kotúča. Približne o hodinu, presnejšie o 5.52 hod. SEČ, vyjde Slnko. O 6.10 hod. SEČ počas prebiehajúceho zatmenia Mesiaca a pred samotným vstupom Mesiaca do úplného tieňa Zeme Mesiac zapadne.

Červí spln Mesiaca

Spln Mesiaca, ktorý nastane 14. marca o 7.55 hod., teda už neuvidíme. Pôjde pritom o posledný zimný spln. Tento spln sa zvykne označovať podľa Farmárskeho almanachu (Farmer’s Almanac) aj ako červí spln (Worm Moon). Prezývka podľa niektorých odkazuje na dážďovky, ktoré sa prebúdzajú s blížiacou sa jarou.

Iné výskumy naznačujú, že názov môže pochádzať zo zápiskov kapitána Jonathana Carvera z obdobia okolo roku 1760. Ten si po návšteve domorodých severoamerických kmeňov zaznamenal, že názov červí spln sa vzťahuje na iný druh „červov“ – larvy chrobákov, ktoré v tomto období začínajú vyliezať z kôry stromov po zime.

Hoci názov odkazuje na prebúdzajúcu sa prírodu, nejde ešte o prvý jarný spln, keďže jar sa začína až 20. marca. Prvý jarný spln nastane až 13. apríla 2025. „Najbližšia nedeľa po ňom 20. apríla 2025 je Veľkonočná nedeľa. To je dôvod, prečo máme veľkonočné sviatky tento rok tak neskoro,“ uviedol Ján Svoreň.

Úplné zatmenie Mesiaca nás ešte len čaká

Milovníci nočnej oblohy a nebeských úkazov nemusia mať hlavu v smútku, že tentoraz neuvidia úplné zatmenie Mesiaca. Z našich končín ho totiž budeme môcť pozorovať 7. septembra 2025. Už čoskoro, konkrétne 29. marca 2025, nás navyše čaká ďalšia udalosť, a to čiastočné zatmenie Slnka. Z nášho územia si budeme môcť vychutnať celý jeho priebeh.

07Sep
Ilustračné foto: Zatmenie Mesiaca, 27.7.2018; Marián Zelenák
Iné | celá Európa

Úplné zatmenie Mesiaca 2025

V roku 2025 budeme mať možnosť vidieť zo Slovenska úplné zatmenie Mesiaca.

Zdroj: SAV, Astrofyzikální ProGResy z Opavy, Starwalk (1, 2), VND, science.nasa.gov (1, 2), almanac.com

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup