Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Samčeky vráskavcov dlhoplutvých sa pri lákaní samičiek vzdávajú spevu

VEDA NA DOSAH

Ak by totiž počas dvorenia samičke spievali, mohli by privolať ďalších samcov z okolia, čo nie je v ich najmenšom záujme.

Ešte v roku 1997 bol spev podľa odborníčky dominantnou taktikou samcov vyhľadávajúcich párenie. Zdroj: University of Queensland

Ešte v roku 1997 bol spev podľa odborníčky dominantnou taktikou samcov vyhľadávajúcich párenie. Zdroj: University of Queensland

Samčeky vráskavcov dlhoplutvých žijúce neďaleko východného austrálskeho pobrežia prestávajú využívať spev na lákanie samíc. Potvrdila to behaviorálna biologička Rebecca Dunlopová z Queenslandskej univerzity (QU), ktorá v rámci svojho výskumu publikovaného v odbornom časopise Communications Biology zanalyzovala údaje o správaní týchto veľrýb z posledných dvoch desaťročí. „Pokiaľ ide o zvádzanie samičiek vráskavca, spev už vyšiel z módy,“ poznamenala.

Situácia sa zmenila pred ôsmimi rokmi

Ešte v roku 1997 bol spev podľa odborníčky dominantnou taktikou samcov vráskavcov vyhľadávajúcich párenie. V roku 2015, keď sa populácia veľrýb definitívne spamätala z masívneho lovu v 20. storočí a počet jedincov podľa vtedajšej štúdie veterinára Michaela Noada z QU vzrástol z 3700 na 27-tisíc, sa to však otočilo. Odvtedy sa päťkrát častejšie pokúšajú o párenie práve tiché samce.

Pozrite si

Čím je totiž populácia veľrýb väčšia, tým si samčeky viac konkurujú. Ak by počas dvorenia samičke spievali, mohli by privolať ďalších samcov z okolia, čo nie je v ich najmenšom záujme.

„Prechodom na nespevavé správanie menej pravdepodobne prilákajú konkurenciu a zvýšia si šancu, že si samičku udržia,“ konštatuje Dunlopová.

Narážajú do seba a fackajú sa plutvami

Ak sa k dvojici priblíži iný samček, buď po chvíli odíde, alebo sa samce pustia do boja – začnú do seba narážať a pokúšajú sa dať si plutvami facku. Pri takých agresívnych pohyboch sa však môžu ľahko zraniť, takže si musia poriadne zvážiť, či sa im súboj skutočne oplatí.

K súčasnej zmene v správaní veľrýb prispela podľa odborníkov v prvom rade obrovská zmena v ich sociálnej dynamike. „Sme zvedaví, ako sa bude správanie veľrýb formovať v budúcnosti,“ poznamenala biologička.

Zmena v správaní veľrybích samcov zároveň podľa vedkyne dokazuje, že veľkým spoločenským zmenám nepodliehajú v rámci rituálov párenia len ľudia.

Zdroje: EurekAlert!, The University of Queensland, Communications Biology

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky