Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Navštívte prírodu a zbavte sa liekov na tlak a duševné zdravie

VEDA NA DOSAH

Pozitívne účinky zelene pociťujú podľa novej fínskej štúdie najmä ľudia s najnižším ročným príjmom.

Prechádzka v prírode. Zdroj: iStockphoto.com

Ak sa pravidelne obklopujete zeleňou, môže to viesť k zníženiu dávok liekov na viacero zdravotných diagnóz. Zdroj: iStockphoto.com

Výskumníci z Fínskeho inštitútu pre zdravie a blahobyt sa rozhodli preskúmať súvislosti medzi návštevou prírody a zdravím človeka a do štúdie ešte v rokoch 2015 až 2016 zapojili 16-tisíc náhodne vybraných obyvateľov Helsínk, Espoo a Vantaa (troch najväčších miest vo Fínsku). The Guardian dnes píše, že sa im podarilo napokon zhromaždiť informácie o tom, ako vnímali obyvatelia miest vo veku minimálne 25 rokov zelené a modré prírodné oblasti v okruhu jedného kilometra od svojho domova.

Medzi zelené plochy vedci zaradili lesy, záhrady, parky, zámocké parky, cintoríny, zoologické záhrady, prírodné trávnaté plochy, slatiny a mokrade a k modrým moria, jazerá a rieky.

Závery, ktoré v pondelok publikovali online v časopise Occupational & Environmental Medicine, sú celkom inšpiratívne a povzbudzujú k častejšiemu kontaktu s prírodou.

Príroda vás zaručene ozdraví

Vedci zistili, že ak sa ľudia pravidelne obklopujú zeleňou, navštevujú parky, komunitné záhrady a ďalšie zelené plochy vo svojom okolí, môže to viesť k zníženiu dávok liekov na viacero zdravotných diagnóz, predovšetkým tých psychických.

Ak sa obklopíte zeleňou tri- až štyrikrát týždenne, znížite až o tretinu pravdepodobnosť, že budete potrebovať lieky na úzkosť, nespavosť, depresiu a vysoký krvný tlak, a asi o štvrtinu menej pravdepodobne vás postihne astma.

Zvláštne je, že pri návšteve päťkrát za týždeň sa pravdepodobnosť potreby liekov na duševné zdravie znížila len o 22 percent a pri liekoch na astmu o 24 percent. Až o 41 percent sa u ľudí však zredukovala potreba medikamentov na vysoký krvný tlak.

Prechádzka v prírode má podľa vedcov aj ďalšie benefity. Dočítate sa o nich na VEDA NA DOSAH v článku Nová štúdia: Mozgu nie je jedno, či sa prechádzate v lese alebo meste.

Najväčší benefit pociťujú najchudobnejší

Zaujímavý je aj ďalší fakt. Vedci totiž zároveň zaznamenali, že pozitívne účinky zelene najvýraznejšie pocítili ľudia s najnižšími ročnými príjmami v rámci svojich domácností.

Zhromažďovanie vedeckých dôkazov podporujúcich zdravotné prínosy pobytu v prírode má podľa odborníkov napokon jedno veľké pozitívum.

Výsledky štúdií budú totiž časom veľmi pravdepodobne reflektovať zástupcovia miest v ponuke vysokokvalitných zelených plôch a bude aj v ich záujme podporiť ich aktívne využívanie. „Môže to byť jeden zo spôsobov, ako v mestách zlepšiť zdravie a blahobyt,“ podotkli vedci.

Zdroje: The Guardian, Occupational & Environmental Medicine

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky