Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hlasujte za európsky strom roka a podporte zástupcu Slovenska

VEDA NA DOSAH

Je ním dub letný, známy ako Dračí dub v Lozorne, pretože pripomína sediaceho draka.

Dračí strom v Lozorne. Zdroj: Ekopolis

Dračí dub v Lozorne. Zdroj: Ekopolis

Na súťaž o Európsky strom roka upozorňuje správa uverejnená na portáli dnesdýcham.sk. Pripomína, že vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty.

Na Slovensku je jej organizátorom Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti EPA (Environmental Partnership Association).

O titul sa uchádza aj slovenský Strom roka 2022 dub letný – Dračí dub v Lozorne, ktorý pripomína sediaceho draka. Hoci je jeho kôra drsná a zjazvená, každý sa pri ňom cíti bezpečne. Ukrytý v lese chráni po stáročia miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie.

Hlasovanie sa končí 28. februára

Do súťaže Európsky strom roka sa každoročne zapája 16 krajín z európskeho kontinentu. Najnovším prírastkom je strom z Ukrajiny. Hlasovanie sa začalo 1. a skončí sa 28. februára, pričom posledný týždeň je hlasovanie tajné, nezobrazuje sa pri ňom počet hlasov.

Každý zúčastnený môže hlasom podporiť dva stromy v ankete. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v Bruseli 21. marca 2023 na pôde Európskeho parlamentu.

Hlasovať môžete na adrese https://www.treeoftheyear.org/sk/vote.

Ako nám pomáhajú stromy a lesy zlepšovať kvalitu ovzdušia? Lesné dreviny, krovinová etáž, celkovo zeleň má nenahraditeľný význam pri očisťovaní ovzdušia od prachových častíc. V odbornej literatúre sa uvádza, že napríklad jeden hektár bukového lesa za vegetačné obdobie odfiltruje 30 až 60 ton prachu, hektár dubového porastu 50 až 54 ton, borovicový porast 37 ton a hektár smrekového lesa okolo 30 ton.

Les nám poskytuje pocit harmónie, prirodzenej rovnováhy, príjemnú klímu, čistú vodu, plní dôležité pôdoochranné, protierózne a ďalšie funkcie v krajine. Viac sa dočítate na https://www.populair.sk/sk/aktualita/lesy-a-ovzdusie.

A pohľad na takýchto krásavcov, akým Dračí dub je, poteší oko a pohladí dušu.

Zdroj: dnesdýcham.sk

(GL, JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky