Mačky rozpoznávajú svojich majiteľov na základe pachu.

Zistenia poukazujú na to, ako si človek a mačka vytvárajú spoločné väzby. Zdroj: iStock/NiseriN
Vedeli ste, že mačky vás dokážu rozpoznať podľa tváre? Predchádzajúce zistenia vedcov potvrdili, že psy vedia rozpoznať svojich majiteľov, avšak podľa štúdie ešte z roku 2005 to mačky, naopak, nedokázali. Najnovšie zistenia odborníkov však toto tvrdenie týkajúce sa mačiek vyvracajú.
Nová štúdia, publikovaná v časopise PLOS One, naznačuje, že vaša mačka vás dokáže rozpoznať podľa čuchu. Túto vlastnosť doteraz ešte nepreskúmali a môže poukazovať na to, ako si človek a mačka vytvárajú spoločné väzby.
O mačkách sa veľakrát hovorí, že sú voči svojim majiteľom odmerané a sebecké, respektíve že sa v porovnaní so psíkmi o svojich majiteľov toľko nestarajú. V súčasnosti vieme, že si mačky zapamätajú mená, ktoré im dávame. Dokonca si s majiteľom vytvoria vlastný štýl komunikácie a uprednostňujú sociálnu interakciu s človekom pred jedlom, čo napríklad psy nerobia.
Cudzích ľudí čuchali dlhšie
Podľa najnovšej štúdie však mačky dokážu identifikovať svojich majiteľov na základe čuchu, na čo sa spoliehajú aj pri identifikácii blízkych mačiek. Štúdia, ktorú vypracoval Jutaro Mijairi s kolegami z Tokijskej poľnohospodárskej univerzity, skúmala schopnosť 30 mačiek rozlíšiť svojho opatrovateľa od neznámej osoby len na základe pachu.
Mačkám dali plastovú skúmavku, kde boli vzorky tampónov obsahujúce výlučky z podpazušia, pot z uší a pach medzi prstami buď majiteľa danej mačky, alebo človeka, ktorého nikdy nevideli. Ako kontrolnú vzorku mačkám predložili aj prázdnu plastovú skúmavku.
Mačky dlhšie čuchali pach neznámeho človeka. To naznačuje, že keď mačky narazili na pach svojho majiteľa, rýchlo ho rozpoznali a pokračovali ďalej. Keď však prišli k pachu neznámej osoby, snažili sa ho rozpoznať a zapamätať si ho.
Podobné správanie odborníci pozorovali už skôr, pričom malé mačiatka čuchali pach neznámej mačky dlhšie ako pach vlastnej matky a dospelé mačky čuchali výkaly neznámych mačiek dlhšie ako mačky v rámci svojej sociálnej skupiny. Výsledky tejto novej štúdie môžu naznačovať, že aj my ako majitelia patríme do sociálneho kruhu našich mačiek.

Mačky dlhšie čuchali pach neznámeho človeka. Zdroj: iStock.com/cyano66
Prečo je za to zodpovedná práve vôňa?
Podľa štúdie je zrejmé, že mačky majú tendenciu čuchať známe vône ľavou nosnou dierkou, zatiaľ čo neznáme vône častejšie čuchajú pravou. Keď sa však po čase zoznámili s testovanou vôňou, robili to presne naopak.
Podobné správanie vedci spozorovali aj pri psoch. Súčasný výskum naznačuje, že táto preferencia nozdier môže naznačovať, že mačky spracúvajú a klasifikujú nové informácie pomocou pravej mozgovej hemisféry, zatiaľ čo ľavá hemisféra preberá úlohu, keď sa vytvorí rutinná reakcia.
Mačky sa spoliehajú na pach pri získavaní informácií o okolitom svete a pri komunikácii. Výmenu pachov, napríklad prostredníctvom vzájomného trenia líc, mačky využívajú ako spôsob rozpoznávania mačiek v rovnakom sociálnom kruhu, udržiavania kontaktov v spoločnosti iných mačiek a identifikácie neznámych mačiek alebo iných zvierat, ktoré môžu predstavovať hrozbu alebo ktorým sa treba vyhnúť.
Známe pachy môžu byť pre mačky aj upokojujúce, znižujú stres a úzkosť a vytvárajú pocit bezpečia v ich prostredí. Pokiaľ sa vrátite domov a všimnete si, že sa k vám mačka správa ako k úplne cudziemu človeku, môže to byť preto, že na vás cíti pach iných mačiek. Skúste sa osprchovať a oblečte si bežný domáci odev. Známe vône pomôžu vašej mačke rozpoznať svojho pána.
Zdroj: Science Alert