Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astrobiologička Musilová pripravila jedinečný film o svojom výstupe na Kilimandžáro

VEDA NA DOSAH

Dokumentárny film Hakuna Matata Kilimanjaro bude mať premiéru 31. mája 2023.

Astrobiologička Michaela Musilová. Zdroj: Archív MM

Včera 22. mája sa uskutočnila tlačová konferencia astrobiologičky doktorky Michaely Musilovej, ktorá uviedla svoj prvý dokumentárny film Hakuna Matata Kilimanjaro. Jeho slávnostné predstavenie sa bude konať 31. mája 2023 v novej gastrozóne v nákupnom stredisku Eurovea.

Čo film prinesie?

Film vznikol v rámci vedecko-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme, ktorý pozostáva zo série výskumno-vzdelávacích expedícií na najvyšší vrchol na každom svetadiele. Marsonautka Michaela Musilová spája vo svojom projekte a najnovšom filme výskum spätý s vesmírom a klimatickými zmenami. Ak všetko pôjde, ako má, Musilová sa môže stať prvou ženou zo Slovenska, ktorá vystúpi na Mount Everest, a aj prvou Slovenkou, ktorá absolvuje výstupy na Korunu Zeme. Znalosti a schopnosti, ktoré získa z projektu Astro Koruna Zeme, jej môžu pomôcť aj pri budúcom uchádzaní sa do astronautického výberu NASA.

Film Hakuna Matata Kilimanjaro bol natočený počas prvej expedície projektu Astro Koruna Zeme v roku 2022, keď Michaelin tím úspešne vyliezol na Kilimandžáro – najvyšší vrchol Afriky. Michaela tam študovala dramaticky sa meniace životné prostredie a extrémofily – organizmy, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach – a testovala nové technológie od amerických a austrálskych firiem.

Michaela Musilová v laboratóriu. Zdroj: Archív MM

Michaela Musilová v laboratóriu. Zdroj: Archív MM

Chce motivovať

Dôležitou súčasťou projektu Astro Koruna Zeme sú vzdelávacie a popularizačné aktivity, ktorých cieľom je zapojiť mladých ľudí do výskumných projektov. Doktorka Musilová by chcela zvýšiť ich záujem o vedu a našu planétu a motivovať ich, aby si išli za svojimi snami. Astrobiologička a marsonautka Michaela Musilová sa snaží širokú verejnosť upozorniť i na to, aké závažné zmeny sa dejú na Zemi vplyvom klimatickej krízy, ako ľudia pôsobia na znečistenie prírody a čo môžeme spraviť, aby sme našej planéte pomohli.

Čaká ju simulovaná vesmírna misia

Michaela Musilová bude veliteľkou simulovanej vesmírnej misie, ktorá bude mať v posádke paraastronauta. To znamená, že v Michaelinom tíme na misii bude aj simulovaný astronaut s fyzickým postihnutím. Projekt sa volá ICAres-2 a je financovaný z prostriedkov Európskeho hospodárskeho priestoru a nórskych grantov. Uskutoční sa na poľskej vesmírnej výskumnej stanici LunAres. Samotná misia je súčasťou novej výskumnej štúdie, ktorá je zameraná na náročnejšie vesmírne misie, najmä čo sa týka ľudských faktorov.

Členovia posádky budú musieť prejsť výcvikom prežitia v extrémnom prostredí, či už vo vzduchu, vode, alebo na pevnine, ako aj lekárskym výcvikom prvej pomoci. Samotné školenie a cvičenia budovania posádky budú tiež súčasťou lekárskeho a psychologického výskumu. Počas dlhodobých ľudských misií vo vesmíre nie je otázkou, či, ale kedy dôjde k nehodám. V prípade misií ďaleko od Zeme, nebude možné okamžite evakuovať člena alebo členov posádky. Akékoľvek zranenia, ktoré napríklad na Marse utrpí alebo utrpia, sa budú musieť riešiť na mieste. Z týchto dôvodov je potrebné spomenutý typ simulovaných misií a výcviku preskúmať dôkladne najprv na Zemi a doktorka Musilová bude jednou z prvých, ktorí sa doň zapoja.

Chce pokoriť najvyššiu horu Južnej Ameriky aj Antarktídu

K budúcim výskumným plánom Michaely Musilovej patrí expedícia na Aconcaguu, najvyššiu horu Južnej Ameriky, a expedícia do Antarktídy v rámci projektu Homeward Bound. Expedícia na Aconcaguu bude druhá výprava v rámci projektu Astro Koruna Zeme. Počas nej bude Musilová a jej tím pokračovať vo vedecko-vzdelávacích projektoch a natočí ďalší dokumentárny film.

Homeward Bound je medzinárodný program, pre ktorý vybrali astrobiologičku Musilovú spomedzi 100 žien z celého sveta v roku 2020. Cieľom projektu je celosvetovo spojiť líderky vo vede a výskume a spoločne riešiť dôležité problémy, napríklad klimatické zmeny. Tento rok chystajú v rámci svojej práce expedíciu do Antarktídy, počas ktorej budú študovať vplyvy ľudského znečistenia v jednom z najkrehkejších prostredí na svete. Michaela Musilová aktuálne zháňa partnerov a sponzorov pre obe výpravy.

Zdroj: Archív MM

Zdroj: Archív MM

Viac o Michaele Musilovej

Doktorka Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná analógová astronautka či marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom na inštitúciách po celom svete, ako je napríklad CalTech, University College London, University of Bristol a Chiba University (Japonsko). Má existujúce spolupráce s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a pracovala pre svetové observatóriá, napríklad londýnske a kanadsko-francúzsko-havajské.

Ako veliteľka posádky viedla pod záštitou NASA, ESA a ďalších medzinárodných organizácií viac ako 30 simulovaných misií na Mars a Mesiac. Michaela bola takisto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne pôsobí ako hosťujúca profesorka na FEI STU a na International Space University a je vedúcou výskumu vesmírnej technologickej firmy NEEDRONIX.

Medzi ocenenia, ktoré získala, patrí Emerging Space Leaders Grant. Bola členkou tímu, ktorý získal Guinnessový svetový rekord za vyučovanie najväčšej lekcie o bádaní vesmíru. Musilová bola tiež zaradená medzi 100 top profesionálov vo vesmírnom sektore a v aeronautike na LinkedIn a medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 rokov vo Forbes Slovensko.

Michaela pravidelne prednáša po celom svete, píše články pre Space.com a je spoluautorkou knihy o svojom živote Žena z Marsu.

Zdroj: TS Michaela Musilová

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky