Pripomíname si 125. výročie úmrtia L. Pasteura, ktorý prispel k rozšíreniu očkovania

28. sep. 2020 • Lekárske vedy

Pripomíname si 125. výročie úmrtia L. Pasteura, ktorý prispel k rozšíreniu očkovania

Francúzsky chemik, biológ a lekár sa do histórie zapísal mnohými objavmi, no najmä vakcínou proti besnote. Keď sa táto choroba objavila na Slovensku, v roku 1928 bol zriadený v Štátnej nemocnici v Košiciach Pasteurov ústav, druhý vo vtedajšom Československu.

Louis Pasteur (1822 – 1895), francúzsky chemik, biológ a lekár, bol zakladateľ mikrobiológie, lekárskej imunológie a stereochémie, vynašiel pasterizáciu a tiež objasnil fermentačný proces. „Jedným z najvýznamnejších počinov tohto vedca bolo objavenie vakcíny proti besnote, vďaka čomu sa podarilo zachrániť tisíce ľudských životov,“ pripomína Martin Paulo, výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. „Obzvlášť by sme si mali pripomenúť, že práve Louis Pasteur presadil zavedenie očkovania. Vďaka tomu dodnes zachraňujeme milióny ľudí. O dôležitosti očkovania sa dnes, v čase pandémiu koronavírusu COVID-19, veľa debatuje - mnohokrát aj neodborne. Žiaľ, verejnosť je zavalená cez sociálne siete aj mnohými dezinformáciami a hoaxami,“ dodáva.

Grafika zobrazujúca Louisa Pasteura v laboratóriu. Zdroj: iStock

Prečo sa meno L. Pasteura spája s nemocnicou v Košiciach

Pôvodná Štátna nemocnica v Košiciach bola slávnostne otvorená 24. júna 1924. V tom čase bola najväčšou a najmodernejšou nemocnicou na Slovensku so 600 lôžkami a jej pýchou boli štyri operačné sály. Ku koncu dvadsiatych rokov sa postupne dobudovávala, tým sa zvyšovala aj jej kapacita.

V roku 1928 sa počet lôžok zvýšil na 848 a medzi zdravotníkmi sa hovorilo o potrebe väčšej kapacity kvôli infekčným chorobám. Tie stále pretrvávali a keď sa objavila na Slovensku besnota, v roku 1928 bol zriadený v Štátnej nemocnici v Košiciach Pasteurov ústav s pôsobnosťou pre celé Slovensko a Podkarpatskú Rus pod názvom Pasteurova ošetrovňa v Štátnej nemocnici v Košiciach.

Pasteurov ústav v Košiciach sa stal druhým vo vtedajšom Československu. Prvý a jediný dovtedy existoval len v Prahe. Pacienti z východu krajiny aj z Podkarpatskej Rusi preto dovtedy museli cestovať kvôli liečbe besnoty do Prahy aj dva dni. Lekári a zdravotníci v košickom ústave až do roku 1938 zachraňovali ľudské životy ohrozené besnotou.

Univerzitná nemocnica s hrdosťou nesie pomenovanie po jednej z najvýznamnejších osobností. Louisa Pasteura pripomína pamätná tabuľa na III. pavilóne terajšej Univerzitnej nemocnice.  

 

Zdroj: Tlačová správa UNLP Košice

(GL)

Foto: iStock

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
Veda v CENTRE 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Náš mozog je zložený z miliárd neurónov, ktoré sú poprepletané tisíckami prepojení.
Zistite viac