Priaznivé účinky silového a aeróbneho tréningu v boji s cukrovkou

07. mar. 2016 • Zdravotné vedy

Priaznivé účinky silového a aeróbneho tréningu v boji s cukrovkou

Ako prostriedok preventívnej medicíny sa tradične zdôrazňovali predovšetkým vytrvalostné cvičenia ako chôdza, beh, plávanie, jazda na bicykli, beh na lyžiach a iné. Silové cvičenia sa nielenže neodporúčali, ale vyslovene zakazovali.

V priebehu ostatných dvoch desaťročí sa však nahromadili presvedčivé dôkazy o tom, že „zakazovanie“ silových cvičení „ukracuje“ pohybovo aktívne osoby o celý rad priaznivých zdravotných účinkov, z ktorých mnohé, najmäilustračné foto zlepšenie svalovej sily a aktívnej telovej hmoty, sú špecifické iba pre silový tréning. Naviac sa ukázalo, že pri správnom vykonávaní nie sú silové cvičenia o nič rizikovejšie ako aeróbne aktivity. Ako najvhodnejšia sa javí ich kombinácia s aeróbnymi aktivitami, ktoré kompenzujú relatívne nízky energetický výdaj pri silových cvičeniach. Priaznivé účinky týchto dvoch rozdielnych aktivít sa nielen sumujú, ale v mnohých smeroch dokonca potencujú. Ich pravidelné vykonávanie dokáže nielen znížiť riziko ochorení, prispieť k ich liečbe a predĺžiť život, ale najmä zvýšiť jeho kvalitu.

 

Prof. Mgr. Erika Zemková, PhD., z Katedry športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu, Univerzity Komenského v Bratislave zodpovedná za oblasť funkčnej diagnostiky spolu s kolektívom študentov doktorandského štúdia, Mgr. Michalom Jeleňom, Mgr. Zuzanou Kováčikovou, PhD., Mgr. Gáborom Ollém, Mgr. Gabrielou Štefánikovou a Mgr. Tomášom Vilmanom uskutočnili merania parametrov nervovosvalových funkcií pred a po trojmesačnom silovom a aeróbnom tréningu u jedincov s diagnostikovaným zvýšeným rizikom vzniku cukrovky.

 

Viac o tomto výskume si môžete prečítať v e-novinách Vedecký kaleidoskop v článku Silový a aeróbny tréning v boji proti zvýšenému riziku vzniku cukrovky.

 

Autor: prof. Mgr. Erika Zemková, PhD., Katedra športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave

Foto: www.pixabay.com

Redigovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

Hore
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Pôvod čokolády je v Strednej Amerike (Mezoamerike).
Zistite viac