Práca na zmeny nemusí predstavovať výrazný problém

08. jún. 2016 • Lekárske vedy

Práca na zmeny nemusí predstavovať výrazný problém

Práca na zmeny si vyžaduje kompletne sa prispôsobiť a zvyknúť si na rôznorodý pracovný čas, ale nepredstavuje neprekonateľnú prekážku. Iba ak spočiatku, keď sú zamestnanci zrazu nútení pracovať v ranných, poobedných či nočných zmenách, môže mať za následok narušenie spánkového režimu, a s tým súvisiace problémy na psychickej, ako aj fyzickej úrovni.

Podľa vyjadrenia psychológa Karola Kováča k prieskumu portálu Ajobs.eu o vplyve práce na zmeny na biorytmus zamestnancov – je práve prechodné obdobie zvykania si na zmenený režim kritické a pre zamestnancov stresujúce.

Práca na zmeny sa okrem iných oblastí často objavuje v automotive segmente. „Na Slovensku pracuje vyše 200-tisíc ľudí v automobilovom priemysle a z toho viac než 20 % zamestnancov pracuje na zmeny, pričom priemer Európskej únie je 6 percent,“ povedala Zuzana Kvočeková z portálu Ajobs.eu.

ilustračné fotoZ prieskumu portálu vyplýva, že zamestnanci automotive segmentu by uvítali len prácu počas dňa, no pracovať na zmeny je podľa nich vec zvyku a po určitom čase sa stáva rutinou. Podľa vyjadrení zamestnancov : „Na prácu na zmeny sa dá zvyknúť, no záleží aj na tom, či človek pracuje len cez týždeň alebo aj cez víkendy“, povedal jeden z pracovníkov automobilového závodu Volkswagen v Bratislave.

Aj keď sa časom zamestnanci prispôsobia pracovným zmenám, práve obdobie zvykania si nie je jednoduché a prináša so sebou stresové vypätie, zdravotné riziká a narušený spánkový režim. „Pri krátkodobých výkyvoch v spánkovom režime sa telo rýchlo zregeneruje. Keď však človek týždne až mesiace nemá kvalitný spánok, ovplyvňuje to celý organizmus – v psychickej rovine sú to napríklad problémy s pozornosťou, pamäťou, náladou. V telesnej oblasti si človek zasa koleduje o narušenie hormonálnej rovnováhy, tráviaceho systému, imunity, kardiovaskulárneho systému,“ vysvetlil Karol Kováč, psychológ z Inštitútu stresu v Bratislave.

Po preklenutí kritického obdobia navykania si na nočnú prácu už zamestnanci nemajú problém s kompenzáciou zameškaného nočného spánku počas dňa. „Zo začiatku to bolo ťažké, ale zvykol som si a myslím, že spánok cez deň je už plnohodnotný,“ potvrdil pracovník automobilového závodu v Devínskej Novej Vsi.

Aj keď mnohí ľudia, ktorí dlhodobo pracujú na zmeny vnímajú problém narušenia spánkového režimu len počas obdobia zvykania si na upravený časový systém a už nepociťujú priamy vplyv na organizmus, po rokoch takejto práce sa môže obrátený režim na zdraví prejaviť. „S pribúdajúcim vekom sa stáva človek rigidnejším, stráca do značnej miery adaptabilitu na prostredie a zmeny v časových režimoch. Na regeneráciu potrebuje viac času, ktorý nie je možné nahrádzať krátkym „šlofíkom“ raz do týždňa. Navyše, po štyridsiatke dochádza u mužov aj žien k hormonálnym a metabolickým zmenám, ktoré môžu robiť ľudí citlivejšími na zmeny,“ dodal odborník z Inštitútu. Uchádzači o zamestnanie v automobilovom priemysle počítajú aj so všetkými mínusmi, ktoré práca na zmeny prináša, a nepredstavujú tak závažnú prekážku, aby prácu odmietli.

ilustračné foto

 

Spracovala: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Media Support

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
TVT 2018 články
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Malé vysokohorské jazerá sú naozaj citlivými indikátormi environmentálnych zmien.
Zistite viac