Poznáme výsledky robotickej súťaže FIRST LEGO League


Poznáme výsledky robotickej súťaže FIRST LEGO League

Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené – ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať je témou aktuálneho ročníka súťaže FIRST LEGO League, v rámci ktorej už prebehli slovenské regionálne kolá. Na stanovenú tému nadväzuje aj zadanie výskumného projektu: Výzvou na tímový projekt bolo tento raz zlepšenie spôsobu, ako ľudia hľadajú, prevážajú, používajú alebo likvidujú vodu.

Cieľom FIRST LEGO League je podporiť v deťoch a tínedžeroch záujem o vedu a techniku. Základom je robotická súťaž, počas ktorej tím detí rieši rôzne misie použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh do termínu konania súťaže. Okrem postavenia robota museli deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky museli byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou.

V sezóne 2017/18 boli pripravené regionálne turnaje v 7 mestách na Slovensku. Prehľad termínov a tímov, ktoré zvíťazili: 

Prehľad termínov a tímov, ktoré zvíťazili

FIRST LEGO League je regionálny turnaj najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže pre deti a mládež od 9 do 16 rokov. Na Slovensku prebieha už desiaty ročník. Každým rokom sa súťaž rozrastá. Vstup na jednotlivé turnaje je voľný pre širokú verejnosť, takže aj rodičia mohli sledovať úspechy svojich ratolestí. V tomto ročníku bolo na Slovensku registrovaných 89 tímov (zoznamy všetkých súťažných tímov).

Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Semifinále sa bude konať v Poľsku, finále v Nemecku, festival v Maďarsku. „Súťaž funguje tak, že sa vytvoria tímy detí od 9 do 16 rokov, ktoré môžu mať päť až desať členov. Tieto tímy pracujú na zadaní, ktoré je zverejnené niekedy v septembri. Je vždy vybraná téma, tento rok bola téma Voda a všetko s ňou spojené. To znamená, akým spôsobom človek ovplyvňuje vodný cyklus,“ povedal hlavný organizátor regionálneho kola súťaže v Žiline Norbert Adamko z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.

Vysvetlil, že každý rok sú zadané nové úlohy a deti v tímoch postavia a naprogramujú roboty na súťaž. „Počas súťaže roboty plnia na ihrisku rôzne úlohy, za ktoré zbierajú body. Pravidlá súťaže stanovujú, že roboty musia byť postavené výlučne zo stavebníc LEGO s použitím iba základných senzorov a naprogramované štandardným softvérom, navrhnutým pre deti. Okrem súťažného turnaja na ihrisku tímy vždy riešia aj takzvanú výskumnú úlohu, ktorú konzultujú s odborníkmi z praxe a prezentujú porote na turnaji. Všetky tieto aktivity vedú mladých ľudí ku vzdelávaniu hrou a vlastnou skúsenosťou,“ uviedol Adamko.

Regionálny turnaj sa koná v Žiline od roku 2012. „Jedným z poslaní súťaže je motivovať deti k technickému vzdelaniu. Máme veľmi dobrú spoluprácu s tými, ktorí boli súťažiacimi a teraz nám v rámci súťaže pomáhajú ako porotcovia a rozhodcovia,“ dodal Adamko.

súťaž FIRST LEGO League

V stredu 10. januára 2018 sa pod záštitou Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnilo košické regionálne kolo FIRST LEGO League v priestoroch Kasárni/Kulturparku v Košiciach. Súťažilo tam 19 tímov, spolu 150 detí vo veku 9 – 16 rokov, ktoré predviedli svoje roboty a zabojovali o postup do semifinále. V dopoludňajšej časti sa predstavili tímy v kategóriách Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. Popoludní sa konali na turnajových stoloch robotické hry (Robot Game). Počas nich sa v časovom limite 150 sekúnd tímy snažili pomocou autonómneho robota vyriešiť čo najviac misií.

V Bratislave sa súťaž konala na dvoch miestach, ešte v minulom roku  9. decembra prebehla v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave a 11. januára 2018 ju opätovne zastrešila Fakulta informatiky Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Petržalke.

„V minulej sezóne sa naša Fakulta informatiky PEVŠ prvý raz pripojila ako siedmy usporiadateľ regionálneho kola súťaže FIRST LEGO League v rámci Slovenska, spolu s Univerzitou Komenského v Bratislave a ďalšími usporiadateľmi v Žiline, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici, Poprade a Košiciach,“ vysvetľuje prodekan pre vedeckú činnosť a zahraničné vzťahy Ing. Juraj Štefanovič, PhD. „V tejto aktivite sme pokračovali druhý raz a 11. januára 2018 sme privítali 15 súťažných tímov v celkovom počte 118 súťažiacich vo veku 10 – 16 rokov, ktorí sa podujali na riešenie tematického projektu, orientovaného predovšetkým na skonštruovanie a naprogramovanie vlastného robota, ktorý zdoláva rôzne prekážky na hracom stole. Plus riešenie tematického projektu na danú tému, ktorou je v tomto ročníku voda a komplexný vzťah človeka k nej. Dva najlepšie súťažné tímy z nášho kola mohli postúpiť do vyššieho nadnárodného kola v rámci celosvetovej súťaže FIRST LEGO League.“

Základom FIRST LEGO League je robotická súťaž, počas ktorej deti riešia „zapeklité misie“ použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november – január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: Deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín.

Hlavnými partnermi podujatia sú – ANASOFT APR, s. r. o.; Profesia, spol. s. r. o.; Nadácia ESET; SAP Slovensko. Partnermi podujatia sú EDUXE Slovensko, s. r. o.; Localization Guru; IT Valley association; Združenie STROM; OZ Prírodovedec; KE Eastcubator a košické IT firmy. Mediálnymi partnermi sú PC REVUE, Quark, robime.it.

 

Informácie ohľadom semifinále v meste Łódź, Poľsko

 

Zdroj informácií a foto: FIRST LEGO League

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vyhorené jadrové palivo je možné ukladať aj v hlbinnom úložisku.
Zistite viac