Poloparazit, liek aj jed. Prečo je imelo symbolom Vianoc?


Poloparazit, liek aj jed. Prečo je imelo symbolom Vianoc?

Chystáte sa na sviatočný bozk pod imelom, aby aj vaša láska pretrvala naveky? Tento stredoveký nórsky zvyk je len jedným z mnohých mýtov o tejto zaujímavej liečivej, ale aj jedovatej rastline.

Dôvodov, prečo je imelo symbolom Vianoc je pravdepodobne viacero. Jedným z nich je pravdepodobne fakt, že predstavuje oázu zelene vo vysokých korunách bez listov uprostred zimy. Ďalším zasa, že ľudia verili, že ho poslali anjeli z neba a viaže sa k nemu množstvo rôznorodých mýtov a legiend. História vianočných tradícií spojených s imelom siaha až k starým Keltom a vieme o nej málo. Vieme však s istotou, že imelo je poloparazit, ktorý obsahuje liečivé, ale aj jedovaté látky a má viacero zaujímavých vlastností. A že v súčasnosti symbolizuje šťastie, hojnosť a požehnanie.  Foto: VND

Liek aj jed. Závisí od spôsobu použitia

Imelo ľudia využívali ako liek už oddávna, nachádza sa v ňom totiž množstvo liečivých látok. Tie však môžu byť vo väčšom množstve pre organizmus jedovaté. Obsahuje glykoproteidy, bielkovinové toxíny (predovšetkým viskotoxín, ktorý sa skladá z viac než 40 aminokyselín), vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, cholín, acetylcholín, histamín, organické kyseliny, triterpény, fenylové zlúčeniny a množstvo  ďalších látok.  Pomer jednotlivých komponentov v rastline závisí od ročného obdobia a druhu hostiteľského stromu, na ktorom rastlina rastie. Na účinky imela existujú rôzne pohľady, zhoda panuje len v niektorých názoroch. Jedným z nich je, že imelo znižuje krvný tlak, spomaľuje tep a odstraňuje usadeniny na vnútorných stenách ciev. Pokles tlaku však nastáva najskôr po týždni liečby a obyčajne sa odporúča 6 týždňová liečebná kúra. Schopnosť imela zmierňovať krvácanie sa využíva pri dlhotrvajúcej menštruácii, hemoroidoch, pri maternicovom krvácaní alebo pri krvácaní z nosa. V ľudovom liečiteľstve má imelo potenciál ako prostriedok proti bolestiam hlavy, závratiam, návalom krvi do hlavy, reumatizme, pocitom strachu, na podporu močenia a proti telesnému a duševnému preťaženiu. Imelo vnútorne používame ako studený výluh (2 čajové lyžičky sušenej bylinnej zmesi zalejeme 2 dl studenej vody a po 12 hodinovom lúhovaní precedíme), ktorý pijeme ráno aj večer; a ako odvar (1 polievkovú lyžicu bylinnej zmesi zalejeme 3 dl vriacej vody a približne 5 minút varíme a potom scedíme), ktorý pijeme 3 krát denne po jedle po 80 ml. Odporúčaná maximálna denná dávka suchej vňate imela je 5 g na 300 ml vody.

Do „ťaháku“ z biológie:

Imelo biele (Viscum album L.) je stálo zelený, poloparazitický ker. Uchytáva sa na mladých vetvičkách v korunách listnatých a ihličnatých stromov, z ktorých korienkami čerpá vodu a časť minerálnych látok. Vytvára krátky kmeň so zelenou kôrou, ktorý sa vetví až to tvaru guľovitej koruny. Žltozelené, kužeľovité, lysé listy sú kopijovité, protistojné, prisadnuté v mieste vetvenia a na konci vetvičiek. V zimnom období neopadávajú. Je to dvojdomá rastlina, pričom nenápadné zelenavé piestikovité aj prášnikovité kvety vyrastajú po 2 až 5 v úžľabiach vetvenia a na vrchole vetvičiek. Kvitnú vo februári a marci. Plodom je okrúhla, jednosemenná, priesvitná, nepravá bobuľa, bielej alebo slabožltej farby, so slizovito lepkavou dužinou. Vedecký názov druhu má svoj pôvod práve od týchto vlastností rastliny. Viscum znamená v preklade lep a album označuje biele sfarbenie. Bobule sú obľúbenou potravou vtákov, ktoré majú hlavný podiel na šírení imela.

Najlepšie imelo je z jablone

Imelo je rozšírené v celej Európe a Ázii a vyskytuje sa rovnako v nížinách, ako aj vo vyšších nadmorských výškach. Z hľadiska liečivých účinkov sa za najkvalitnejšie považuje to, ktoré rastie v korunách jabloní, hlohov, dubov a borovíc. Naopak, imelo z topoľov obsahuje viac toxických látok, preto je lepšie ho nepoužívať. A ako sa život imela končí? Ak nepristane na vašom vianočnom stole v ikebane, jeho život končí zároveň so životom svojho hostiteľa – pri dlhovekých stromoch, napríklad cédroch, môže vek imela dosiahnuť aj 400 rokov. Ak ste sa rozhodli pre liečivý odvar z imela, zbierajte mladé vetvičky s listami tenšími ako 5 mm, spravidla od decembra do februára. Dávajte pozor, aby zozbieraný materiál neobsahoval biele plody, ktoré sú jedovaté. Listy a stonky sušte v slabých vrstvách, alebo zväzočkoch zavesených na šnúrach,  pri teplote do 40 oC. Imelo schne pomaly a usušené má žlté alebo olivovozelené sfarbenie, slabý charakteristický pach a sladkastú slizovitú, neskôr horkú chuť. Po vysušení ho skladujte v sklenej alebo kovovej nádobe. Pomer zoschnutia je 3 : 1. 

Autor: doc. RNDr. Ivan Šalamon, CSc., Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove)

Foto: Pixabay.com

Uverejnila: tl

 

Súvisiace:

Hore
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 6/2020
VC 6/2020 železany
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
Quark_2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Parazitárne zoonotické ochorenia alebo zoonózy sa prenášajú zo zvierat na človeka rôzne.
Zistite viac