Pojazdná vesmírna čerpacia stanica pre satelity bude onedlho realitou

12. sep. 2017 • Technické vedy

Pojazdná vesmírna čerpacia stanica pre satelity bude onedlho realitou

Vesmírna čerpacia stanica pre satelity už čoskoro bude realitou. Pre satelity je totiž limitujúcim faktorom životnosti práve zvyšok paliva, ktoré satelit celý čas využíva na udržiavanie svojej orbitálnej pozície, korekciu kurzu a v neposlednom rade v závere na bezpečný presun mimo orbitálnu dráhu.

Vôbec prvým komerčným zákazníkom vesmírnej služby pre doplňovanie paliva a údržbu satelitov bude spoločnosť SES, popredný globálny satelitný operátor. Koncept, ktorý vyvíja spoločnosť MDA, je založený na vybudovaní pojazdnej vesmírnej čerpacej stanice, ktorá bude schopná dopĺňať palivo satelitom prostredníctvom robotickej ruky.

Na Zemi je to celkom bežná záležitosť. Ak sa pozrieme na také auto, jednoducho, keď mu dôjde palivo, zájdete s ním na najbližšiu čerpaciu stanicu a doplníte nádrž, a potom opäť pokračujete v ceste. Ak sa pozrieme na také satelity, jedna nádrž im vydrží približne 15 rokov a možnosti dotankovania žiadne. Až doteraz! Tankovanie satelitov vo vesmíre je o niečo bližšie realite.

Životnosť satelitov a ich servis

Priemerná dĺžka života geostacionárneho telekomunikačného satelitu je už spomínaných 15 rokov. U niektorých satelitov sa môže objaviť porucha ešte pred dovŕšením ich životnosti, no mnohé z nich fungujú bez problémov počas celej doby. Práve pre tieto satelity je limitujúcim faktorom životnosti zvyšok paliva, ktoré satelit celý čas využíva na udržiavanie svojej orbitálnej pozície, korekciu kurzu a v neposlednom rade v závere na bezpečný presun mimo orbitálnu dráhu. Riešením môže byť čerpacia stanica pre satelity vo vesmíre.

Servisovanie satelitov, ktoré by mohlo zahŕňať okrem údržby a doplňovania paliva aj ich úpravu priamo vo vesmíre, predstavuje významný míľnik pre budúci vývoj nových satelitov a je tiež strategickým riešením aj pre samotných satelitných operátorov. Prostredníctvom tejto služby by získali väčšiu flexibilitu pri riadení a správe satelitnej flotily, a to pri minimálnych nákladoch so zabezpečením dlhšej životnosti satelitov.

Vôbec prvým komerčným zákazníkom vesmírnej služby pre doplňovanie paliva a údržbu satelitov bude spoločnosť SES, popredný globálny satelitný operátor, ktorého flotila pozostáva z vyše 50 geostacionárnych satelitov a 12 satelitov na strednej obežnej dráhe.

Servisovanie satelitov na obežnej dráhe je najdôležitejším faktorom pre vývoj novej generácie telekomunikačných satelitov. Satelitní operátori budú môcť rozšíriť využitie už existujúcich satelitných zariadení vďaka predĺženiu ich životnosti a ich kontrolám priamo vo vesmíre,” hovorí Carlo Tommasini, viceprezident pre oblasť Fleet Engineering v spoločnosti SES.

Tankovanie satelitov (autor SES)

Ako to bude fungovať?

Koncept, ktorý vyvíja spoločnosť MDA, je založený na vybudovaní pojazdnej vesmírnej čerpacej stanice, ktorá bude schopná dopĺňať palivo satelitom prostredníctvom robotickej ruky. Roboticky ovládaná vesmírna čerpacia stanica príde na konkrétne miesto – orbitálnu pozíciu satelitu SES – a pripojí sa k jeho zadnej časti na dobu približne 9 dní. Satelit počas tohto manévra zostáva v plnej prevádzke, pričom automatické a diaľkovo ovládané robotické ramená satelit skontrolujú, odkryjú jeho tepelný plášť, uvoľnia ventily a doplnia palivo. Po ukončení tankovania sa robotické ramená odpoja od satelitu a vesmírna čerpacia stanica môže pokračovať ďalej. Doplnením paliva sa predĺži životnosť satelitu, ktorý tak ďalej slúži potrebám zákazníkov. 

Kedy sa dočkáme vesmírnej čerpacej stanice?

Spoločnosť SES vyvíja túto technológiu s firmami, ktoré majú bohaté skúsenosti s robotickými zariadeniami vo vesmíre. Spolupráca SES, MDA, SSL a SIS by mala vyvrcholiť v roku 2021, kedy je naplánované vypustenie pojazdnej čerpacej stanice do vesmíru. Do tej doby budú zainteresované spoločnosti spoločne vyvíjať tohto servisného robota.

 

Informácie a foto poskytla: Daša Tkáčová, z agentúry Grayling.

Zdroje:
SES and MDA Announce First Satellite Life Extension Agreement
Refuelling On-Orbital Satellites

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

 

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
VC 6/2020 železany
Vedecká cukráreň video
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Slnko sa spolu s ďalšími miliardami hviezd nachádza na okraji galaxie Mliečna cesta.
Zistite viac