Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Poézia astrofotografie Pavla Kostolného

VEDA NA DOSAH

Pavol Kostolný

Iba devätnásťročný fotograf Pavol Kostolný z nenápadnej dedinky Konská, je študentom Žilinskej univerzity v Žiline. Sám skromne vraví, že jeho najväčším koníčkom je fotografovanie nočnej oblohy, ale diela, ktoré počas jeho nočných potuliek krajinou vznikajú, sú veľkolepé a uchvacujú nielen laických divákov, ale aj astronómov.

 

B. H.: Prečo a čím vás zaujala práve tematika večernej oblohy pri fotografovaní?

P. KOSTOLNÝ: „Nočná fotografia ma zaujíma hlavne preto, lebo vyplýva z môjho predošlého hobby – astronómie. Vždy ma fascinovali nebeské javy či už na dennej alebo nočnej oblohe, k čomu ma viedlo aj moje rodinné zázemie. Samozrejme, som sa s týmito krásami chcel podeliť s ostatnými, no nie vždy sa dá slovami vyjadriť čo som videl a prežíval, preto som si kúpil fotoaparát. Okrem toho, už samotná nočná prechádzka je veľmi silný zážitok. Spočiatku ste hnaní adrenalínom, nadšenie strieda obava či sa niekde blízko nepotuluje zver, neskôr sa však započúvate do ticha okolo a ovládne vás pokoj. Zostanete sami so svojou mysľou pod nebom plných hviezd.“

B. H.: Akú optiku používate a čo je pritom dôležité vedieť?

P. KOSTOLNÝ: „Venujem sa krajinkárskej astrofotografii, čo znamená, že fotievam nočnú oblohu s krajinou v popredí. Fotografujem zrkadlovým fotoaparátom Nikon D3300 s objektívom Nikkor 35mm f/1,8. Skúsenejších pravdepodobne zaskočí moja výbava, kvôli jej nenáročnosti. V podstate je to fotoaparát na statíve.“

B. H.: Ako sa dá skĺbiť fotografovanie a štúdium?

P. KOSTOLNÝ: „Fotografovanie je moje hobby, ktoré ma napĺňa a vďaka ktorému som navštívil veľa pekných miest, no je pravda, že tejto záľube venujem veľkú časť voľného času. Našťastie sa nočné fotenie nekryje s aktivitami cez deň a preto sa môžem bez obmedzenia venovať ostatným povinnostiam.“

nočná Odysea

B. H.: Kde najčastejšie fotografie publikujete a čo by ste v rámci tejto činnosti chceli dosiahnuť?

P. KOSTOLNÝ: „Zatiaľ sú to predovšetkým facebookové stránky a rôzne fotografické a astronomické fóra, ako je napríklad fórum Českej astronomickej spoločnosti. V rámci jednej z fotosúťaží som mal fotografiu uverejnenú v časopise Kozmos, kde získala aj cenu čitateľov. Asi najväčším mojím cieľom je prestížny APOD, (skratka pre astronomický snímok dňa) uverejnený pod záštitou NASA. Pre astrofotografov je to obrovská pocta.“

B. H.: Čo by sme mali vedieť o fotovýbave, ak chceme fotografovať nočnú oblohu?

P. KOSTOLNÝ: „Čo sa týka základných požiadaviek pre nočnú fotografiu sú pomerne jednoduché: fotoaparát s manuálnym režimom, statív, editačný softvér a pár základných znalostí o nočnej oblohe. Nastavenia pre fotoaparát: expozičný čas v rozmedzí 10 – 20 sekúnd, záleží od ohniskovej vzdialenosti objektívu. Čím je menšia, tým dlhší čas. ISO 1600 – 3200, taktiež závisí od konkrétneho modelu fotoaparátu. Clonové číslo čo najmenšie, aby na čip dopadalo čo najviac svetla.

Najkrajšia obloha býva ďaleko od svetiel miest, avšak nemusí to byť jediná podmienka pre tmavú oblohu. Najlepšie ak sa vydáte niekde do hôr, do čo najvyššej nadmorskej výšky. Ak vám bude priať počasie, tak o nebeské divadlo bude zaručene postarané.“

Pár tipov od Pavla Kostolného navyše:

  • V prípade, že chcete vidieť čo najviac hviezd alebo slabé svetlo Mliečnej cesty vyhýbajte sa mesačným nociam.
  • Teplota v noci prudko klesá, preto nepodceňujte teplé oblečenie.
  • Adaptácia očí na tmu trvá viac ako 10 minút.
  • Červené svetlo najmenej oslepuje zrak.
  • Periférne videnie je oveľa citlivejšie na svetlo, preto sa na slabé svetlo hmlovín, galaxií či Mliečnej cesty nepozerajte priamo, ale periférne.
  • Nízka teplota negatívne vplýva na výdrž batérii, preto mať záložné je veľkou výhodou.
  • Pre pozorovanie meteorických rojov = „padajúcich hviezd“ je najlepšie ľahnúť si na zem a sledovať celú oblohu.

B. H.: Ďakujeme za rozhovor

 

elektrická noc oči hore
v Čičmanoch polotieňové zatmenie Mesiaca

 

Rozhovor pripravila: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Pavol Kostolný, FACEBOOK-ový profil

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky