Festival / Nižná Myšľa

Starovek v Nižnej Myšli

Starovek v Nižnej Myšli

Tretí ročník úspešného podujatia Starovek v Nižnej Myšli (Od čias Mykén po staroveký Rím) sa aj tento rok odohrá Archeoskanzene v Nižnej Myšli.

Kedy a kde sa Starovek v Nižnej Myšli uskutoční

Podujatie prebehne 20. júla 2024 medzi 15:00 a 21:30 v Archeoskanzene v Nižnej Myšli.

Podujatie je spoplatnené.

Na čo sa môžete tešiť

Na podujatí vystúpia domáce a zahraničné historické skupiny, rekonštruujúce život od doby bronzovej až po obdobie sťahovania národov. Program doplnia dobové remeslá, workshopy, prednášky a viacero ďalších zaujímavých náučno-zábavných aktivít pre deti aj dospelých.

Starovek v Nižnej Myšli sa odohráva v archeologickom skanzene, ktorý sa venuje významnému archeologickému nálezisku z doby bronzovej. Počas svojej krátkej tradície sa na ňom vystriedali okrem domácich aj historické skupiny z Talianska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska.

Na tohtoročnom podujatí budú môcť návštevníci vidieť rímske légie z viacerých etáp Rímskej ríše, zažiť gladiátorské zápasy, alebo sa nechať unášať pôvabnými rímskymi a antickými tancami. Predstavia sa tiež kmene Keltov a Germánov, ktorí na tomto území žili celé stáročia. Tradične bude za hradbami opevnenej osady v archeoskanzene otvorený aj tábor z doby bronzovej, kde budú svoje praveké umenie prezentovať majstri kovolejár, hrnčiarka, tkáčka, či výrobca voňaviek!

Na podujatí nebude chýbať dobová kuchyňa so starovekými receptami. V starovekom táborovom „mestečku“ budú prezentované rôzne remeslá a ukážky bežného života ľudí v minulosti.

Medzi vystúpeniami jednotlivých historických zoskupení budú traja archeológovia prezentovať aktuálne poznatky z regiónu o dobe bronzovej a dobe rímskej. Pomyselnými čerešničkami podujatia bude rekonštrukcia obliehania opevnenej osady, koncert živej hudby s dobovými motívmi a mystická fireshow na záver.

Pre deti bude pripravených viacero náučno-zábavných aktivít, ako malý archeológ, mletie obilia na pravekom žarnove, detská rímska légia, predčítanie gréckych bájí a ďalšie.

Dospelí účastníci môžu okrem bohatého programu ochutnať aj regionálne vína, ktorá spolu s jednou z prednášok nadväzuje na nález najstaršieho vinohradníckeho noža na Slovensku, ktorý pochádza priamo z Nižnej Myšle a datuje sa do doby rímskej.

Viac info

https://archeol.sav.sk/index.php/2024/07/02/pozyvame-vas-na-podujatie-starovek-v-niznej-mysli/