11
November

festival|Festival vedeckých filmov 2020

Začiatok
11. nov. 2020 16.00 hod.
Koniec
11. nov. 2020 20.00 hod.
Miesto
online na internete
Mesto
celé Slovensko, Slovenská republika, SR
Vedný odbor
Typ podujatia
Festival
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
NCP VaT pri CVTI SR, Lamačská cesta 8/A, 811 04 Bratislava
Spoluorganizátori
MŠVVaŠ SR, CVTI SR
Popis

Festival vedeckých filmov 2020

 

7. ročník Festivalu vedeckých filmov (FVF) sa tento rok výnimočne uskutoční ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Témou siedmeho ročníka FVF bude Svetelné znečistenie... Čo nám hrozí?

 

Túto otázku si kladie čoraz viac ľudí. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli tejto téme venovať v rámci tohtoročného FVF 2020. Na podujatí budú streamované dva vedecké dokumentárne filmy o problémoch s nadbytočným svetlom.
Strata prirodzenej tmavej oblohy ovplyvňuje mnoho oblastí ľudského života a čím ďalej, tým viac sa vynárajú otázky o hrozbách svetelného smogu a jeho dopade na náš organizmus. Odpovede na ne budeme hľadať v dokumentárnych filmoch a následných diskusiách s odborníkmi.

 

 

 

Dokumentárne filmy premietané na festivale a následné diskusie s odborníkmi priblížia divákom problematiku straty prirodzenej tmavej oblohy a s tým súvisiace otázky, ktoré sa postupne vynárajú v jednotlivých oblastiach života.

 

Temná strana svetla (DE / 2009)

Premietanie o 16:00

Nemecký dokument je venovaný hrozbám umelého svetla, ktoré je zodpovedné za úhyn obrovského množstva hmyzu, negatívne ovplyvňuje sťahovanie vtákov a komplikuje život zvieratám v našom okolí. Prebytočné svetlo z nesprávne nainštalovaných lámp a reklamných pútačov má samozrejme nepriaznivé účinky aj na nás samotných. Spôsobuje totiž ľudom psychosomatické problémy.

 

Po filme bude nasledovať moderovaná diskusia s uznávaným vedcom, vedúcim Katedry živočíšnej fyziológie a etológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave prof. RNDr. Michalom Zemanom, DrSc., ktorý ako expert na svetelnú kontamináciu priblíži problematiku nadbytočného svetla. Z pozície odborníka na výskum hmyzu vám vedecký pracovník Ústavu zoológie SAV Mgr. Marek Semelbauer, PhD. vysvetlí negatívne dopady svetelného znečistenia na prírodu.

 

Vo svetle noci (SK / 2020)

Premietanie o 18:00

Premiéra autorského filmu Mateja Poka z produkcie CVTI SR. Svetelné znečistenie je globálny problém dnešnej spoločnosti, ktorý z roka na rok narastá. Vedecký dokumentárny film zisťuje jeho stav priamo na Slovensku. Pomenúva problémy, ktorým celý deň, ale aj počas noci čelíme, a hľadá možné riešenia, ako neustálej žiare reflektorov uniknúť.

 

Do diskusie po premietaní prijali pozvanie dvaja hostia. Popredný astronóm a astrofyzik doc. RNDr. Juraj Tóth, PhD., ktorý pôsobí na Katedre astronómie, fyziky Zeme a meteorológie so zameraním na malé telesá Slnečnej sústavy. Stále väčšiu podobnosť dňa s nocou, teda účinky vystavenia sa 24-hodinovému svetlu vysvetlí MUDr. Martin Kucharík, primár neurológie, ktorý pôsobí v Centre intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE).

 

Link na živé vysielanie: https://archive.tp.cvtisr.sk/livestreams.php?str=147960E8M92OSY37##videoplayer

 

Počas oboch prednášok bude možné klásť otázky prostredníctvom aplikácie Slido, alebo na stránke www.sli.do po zadaní hesla: tyzdenvedy

 

Všetky potrebné nformácie nájdete na webe https://fvf.cvtisr.sk/

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE 12/2020
Quark_01/2021
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Prírodovedné oddelenie SSM od roku 1989 sídli v pamiatkovo chránenej budove Tihányiovského kaštieľa.
Zistite viac