7
November

prednáška|Vedátor na Matfyze (2019-11)

Začiatok
07. nov. 2019 09.30 hod.
Koniec
07. nov. 2019 13.30 hod.
Miesto
FMFI UK, Mlynská dolina, Bratislava
Mesto
Bratislava, Bratislavský kraj, Slovenská republika
Vedný odbor
Typ podujatia
Prednáška
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
FMFI UK, Mlynská dolina, Bratislava
Popis

7.11.2019 Vedátor na Matfyze v čase od 9:30 do 13:30 hod. v posluchárni F1. Ide o podujatia Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019.

 
Radovan Harman: Replikačná kríza z pohľadu matematickej štatistiky 

 
Juraj Tóth: Od asteroidov a komét k planétam

Pri vzniku Slnečnej sústavy rovnaký materiál a v princípe podobné procesy viedli k vzniku veľmi rozdielnych telies, asteroidov, komét, mesiacov, trpasličích planét ako aj klasických planét. Čo bolo príčinou vzniku tak rozdielnych "svetov" u nás, v našej sústave a čo môžeme očakávať pri iných planetárnych sústavách pri iných hviezdach?

 
Eva Steinová: Odkiaľ sa vzali úvodzovky? Krátke dejiny európskej citačnej kultúry

Ak dnes otvoríme knihu, považujeme za samozrejmosť, že v nej nájdeme pasáže označené úvodzovkami - buď preto, že ide o priamu reč, alebo preto, že tieto interpunkčné znamienka vyznačujú citáciu v texte. V najstarších dochovaných knihách sa však s touto vymoženosťou ešte nestretneme. Prax vyznačovať citácie totiž nie je žiadnou samozrejmosťou. Niekto musel ako prvý prísť s myšlienkou, že značiť citácie v texte je užitočné či potrebné. Tejto myšlienke trvalo ďalších päť storočí, pokým v európskom prostredí zapustila korene a stala sa normou. V mojej prednáške sa pozrieme na týchto prvých päťsto rokov úvodzoviek a budeme sa baviť o tom, prečo nakoniec prevládla tá forma interpunkčných znamienok, ktorú používame aj dnes, o čom vypovedajú zmeny v ich používaní, ako sú doložené v historických dokumentoch, a či je možné na základe týchto zmien hovoriť v Európe o vývoji určitej mentality citovania

 
Broňa Brejová: Ako čítať DNA (s porozumením)

V molekulách DNA je uložená informácia, ktorú bunky potrebujú pre svoj život a ktorú si odovzdávajú z generácie na generáciu. Na prednáške budeme hovoriť o sekvenovaní DNA, čo je biotechnologický proces, ktorý umožňuje prečítať túto informáciu a ďalej ju analyzovať informatickými a matematickými technikami. Ukážeme si, čo sa môžeme dozvedieť sekvenovaním DNA najrôznejších organizmov od vírusov a baktérií až po kosti neandertálcov. 

 

Viac informácií

Súvisiace:

Podujatia
prednáška|Vedatour 2019-11
06. nov. 2019 17.30 hod.
Hore
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Hlavnými zložkami krvi sú červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky.
Zistite viac