16
Apríl

Bratislavská vedecká cukráreň: Kvantové počítače - Chiméra alebo bežná realita zajtrajška? (2019-04)

Začiatok
16. apr. 2019 09.00 hod.
Koniec
16. apr. 2019 11.00 hod.
Miesto
konferenčná miestnosť, CVTI SR, Lamačská cesta 8/A
Mesto
Bratislava, Bratislavský kraj, Slovenská republika
Vedný odbor
Typ podujatia
Prednáška
Cieľová skupina
mládež
Organizátor
CVTI SR, Lamačská cesta 8/A, 811 04 Bratislava
Popis

Kvantové počítače - Chiméra alebo bežná realita zajtrajška?

 
Hosť: Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD.
vedecký pracovník, Fyzikálny ústav SAV
 
Dátum a čas: 16. apríl 2019 o 9.00 hod
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.

 
Do kvantových počítačov sa vkladali veľké nádeje: mali umožniť faktorizáciu veľkých čísiel, čo by znamenalo de facto prelomenie bezpečnosti na internete či uľahčenie simulácie chemických reakcií a spracovanie veľkých dát. Pomerne rýchlo sa však ukázalo, že realizácia bude náročnejšia ako sme si na prelome tisícročí dokázali predstaviť. Za posledné roky sa situácia výrazne zmenila.

 

IBM ako prvá sprístupnila svoj prvý počítač s piatimi kvantovými bitmi (qubitmi) pomocou vzdialeného prístupu, takže široká komunita dostala možnosť experimentovať. Dnes ponúka IBM prístup k počítaču s dvadsiatimi qubitmi, svoje riešenia ponúkajú aj iní veľkí hráči ako Google či Alibaba, ale aj malé start-upy ako Rigetti či Xanadu.
 
V prednáške objasníme základné princípy fungovania kvantových počítačov, ako aj typy problémov, ktoré by nám mohli pomôcť riešiť. Budeme prezentovať možnosti súčasných kvantových počítačov, ich limity a prekážky, ktoré musia prekonať na to, aby dokázali ponúknuť reálnu pridanú hodnotu v porovnaní s klasickými počítačmi. Na záver prednášky, ako bonus, si otestujeme kvantový počítač IBM v reálnom čase.
 

Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD. vyštudoval teoretickú fyziku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pôsobil na pracoviskách vo Viedni, Brne či Oxforde a v súčasnosti je vedeckým pracovníkom Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave a Ústavu výpočtovej techniky Masarykovej univerzity v Brne. Venuje sa kvantovej informatike, v poslednom období najmä bezpečnej produkcii náhodných čísel a testovaniu kvantových počítačov. Doc. Plesch sa vo svojej práci zameriava aj na vzdelávanie  študentov. Je prezidentom Medzinárodného turnaja mladých fyzikov (IYPT), celosvetovej súťaže pre tímy stredoškolských študentov, ktoré dlhodobo riešia komplikované fyzikálne úlohy. Angažuje sa taktiež v organizácii Olympiády mladých vedcov (IJSO), súťaži pre žiakov do 15 rokov vo fyzike, chémii a biológi

 

Prihláška pre školy 

Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí

Súvisiace:

Hore
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 6/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Quark_2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Pri pečení chleba je v prvom rade dôležitý výber kvalitných surovín, z ktorých sa bude pripravovať.
Zistite viac