26
Marec

prednáška|Archeologická kaviareň 3: Výskum 1600 ročnej kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec (2019-03)

Začiatok
26. mar. 2019 16.30 hod.
Koniec
26. mar. 2019 18.00 hod.
Miesto
SNM - Prírodovedné múzeum, Vajanského nábr. 2, Bratislava
Mesto
Bratislava, Bratislavský kraj, Slovenská republika
Typ podujatia
Prednáška
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Eisnerova spoločnosť archeologická
Spoluorganizátori
SNM - Prírodovedné múzeum, Vajanského nábr. 2, Bratislava
Popis

Cyklus prednášok - Archeologická kaviareň (zima/jar 2019)
 
Eisnerova spoločnosť archeologická vás srdečne pozýva na prednáškový cyklus ARCHEOLOGICKÁ KAVIAREŇ v Prírodovednom múzeu SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave, v priestoroch Objavovne na 3. poschodí, o 16:30.
 
V rámci neho chceme prinášať zaujímavé prednášky predovšetkým o archeologickej minulosti Slovenska a strednej Európy, ale aj o aktivitách slovenských vedcov v zahraničí. Prednášky sú určené pre širokú verejnosť, pre záujemcov o našu minulosť, ale aj pre odbornú verejnosť a študentov archeológie či príbuzných odborov. Aj takýmto spôsobom chceme priniesť archeológiu bližšie k ľuďom. Pomenovanie cyklu „Archeologická kaviareň“ naznačuje príjemnú atmosféru s možnosťou diskusie s jednotlivými autormi.

 
26. 3. 2019 - Výskum tisícšesťstoročnej kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec.
Prednáša: Mgr. Tereza Štolcová, PhD., z Archeologického ústavu SAV v Nitre


Tento jedinečný nález bol objavený v roku 2005 počas stavebných prác a archeológmi podrobne preskúmaný a zdokumentovaný v roku 2006. Priniesol bohatstvo nielen v podobe neobyčajne dobre zachovaných organických zvyškov (drevo, koža, textil), ale aj nové poznatky o konci 4. storočia nášho letopočtu, teda zo sklonku doby rímskej a počiatku obdobia sťahovania národov.
 
Za posledných 12 rokov sa v spolupráci so špecialistami z Krajského archeologického múzea v Schloss Gottorf v severonemeckom Schleswigu podarilo zakonzervovať takmer všetky drevné súčasti a v laboratórnych podmienkach  vypreparovať bloky s organickým materiálom. Na popradskom projekte spolupracuje mnoho odborníkov z rôznych oblastí.
 
O najnovších výsledkoch medzinárodného tímu príde porozprávať Mgr. Tereza Štolcová, PhD., z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Špecializuje sa najmä na výskum textilu a kože v archeológii a laboratórne spracovanie in situ blokov. 
 
Na úvod v krátkosti predstaví objav hrobky a jej archeologický výskum v teréne, ďalej nás prenesie do laboratórneho prostredia, kde sa pod operačným mikroskopom odkrývali ďalšie unikátne nálezy, ale porozpráva aj o konzervovaní a analýze organických zvyškov, o 3D skenovaní a 3D vizualizácii nálezov, ako aj datovaní hrobky a pôvode pochovaného jedinca, ktorý bol predstaviteľom vtedajšej elity.

 
Tešíme sa na Vašu účasť aj na diskusiu k téme.
Vstupné dobrovoľné.

 

Nasledovať bude:
30. 4. 2019  Veľká morava - ríša, kráľovstvo či štát, alebo niečo iné?
Mgr. Marek Hladík, Phd. (Archeologický ústav AV ČR Brno)

 

Archeologickú kaviareň usporadúva Eisnerova spoločnosť archeologická, čo je úzke zoskupenie mladších archeológov z viacerých odborných inštitúcií v Bratislave, ktorých spája láska k archeológii a chuť posúvať archeológiu bližšie k ľuďom. Jan Eisner bol zakladateľom modernej archeológie na Slovensku v období prvej Československej republiky.

 

Kto bol veľmož pochovaný v hrobke pod Tatrami?

Program Archeologická kaviareň zima/jar 2019 (jpg 107 kB)

Podujatie na FB

Podujatie na stránke SNM - Prírodovedného múzea

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Autizmus je neurovývinová porucha, spôsobená chybami vo vývine neurónov a ich spojení.
Zistite viac