1
Jún

prezentácia|Víkend otvorených parkov a záhrad (2018)

Začiatok
01. jún. 2018 00.00 hod.
Koniec
03. jún. 2018 18.00 hod.
Miesto
celé Slovensko
Mesto
celé Slovensko, Slovenská republika, SR
Typ podujatia
Prezentácia
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Národný trust n.o., Hlboká cesta 9, Bratislava
Popis

Európa záhrad  je názov hlavnej témy X. ročníka kultúrno-vzdelávacieho a dobrovoľníckeho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré sa bude konať v dňoch 1.- 3. 6. 2018 ako súčasť Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018. Slovenské parky a záhrady budú prezentované ako významná súčasť európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva.

 
Hlavným cieľom uvedeného podujatia je zdôrazňovať a atraktívnym spôsobom sprístupňovať jedinečné  hodnoty slovenských parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany a údržby. Víkend otvorených parkov a záhrad umožňuje ľuďom spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej krajiny netradičným spôsobom, či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad. V podujatí bude prezentovaných viac ako 80 verejných či súkromných parkov a záhrad či iných významných plôch zelene zo všetkých krajov Slovenska.

 
Hlavný dôraz sa kladie na historické parky a záhrady Slovenska, ktoré predstavujú nenahraditeľnú súčasť nášho zeleného dedičstva. Súčasťou podujatia je však aj prezentácia mnohých ďalších zaujímavých častí zelenej infraštruktúry. Medzi ne patrí napríklad prezentácia certifikovných ukážkových prírodných záhrad, pri ktorých je hlavný dôraz kladený na rešpektovanie prírodných procesov a trvaloudržateľnú starostlivosť, podporu biodiverzity a tradičných foriem hospodárenia. Do Víkendu otvorených parkov a záhrad sa tento rok zapája až 11 takýchto ukážkových prírodných záhrad.

 

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa realizuje vo viacerých krajinách na svete. Do praxe ju aplikujú organizátori podujatí v Holandsku, Anglicku, Írsku, v Poľsku, v Nemecku, v Portugalsku, v Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku.

Stránka organizátora podujatia v Anglicku http://www.opensquares.org/.

Stránka podujatia v Českej republike http:// www.vikendotevrenychzahrad.cz/.

 

Tlačová správa (docx 55 kB)

Program v Bratislave (pdf kB)

Stránka podujatia so zoznamom zapojených lokalít

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zatmenia Slnka a Mesiaca jednoznačne patria k tým najpútavejším astronomickým udalostiam.
Zistite viac