24
Apríl

Bratislavská vedecká cukráreň: Kde všade nájdeme DNA v našom tele? (2018-04)

Začiatok
24. apr. 2018 09.00 hod.
Koniec
24. apr. 2018 11.00 hod.
Miesto
konferenčná miestnosť, CVTI SR, Lamačská cesta 8/A
Mesto
Bratislava, Bratislavský kraj, Slovenská republika
Vedný odbor
Typ podujatia
Prednáška
Cieľová skupina
mládež
Organizátor
NCP VaT pri CVTI SR, Bratislava
Popis

 
Prednáša: RNDr. Tomáš Szemes, PhD., vedúci Centra genomiky a bioinformatiky, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave
 
Dátum a čas: 24. 4. 2018 (utorok) o 9.00 hod. v CVTI SR
Miesto: Konferenčná miestnosť CVTI SR na 2. poschodí.

 

DNA, teda deoxyribonukleová kyselina, predstavuje jednu z najväčších molekúl v našich bunkách. Pozostáva z 3 miliárd písmeniek, nukleotidov  a v jadrách sa nachádza  v podobe 23 párov chromozómov. Jej význam je ozaj dôležitý, pretože predstavuje akési dátové úložisko našej genetickej informácie. A navyše,  vďaka novým technológiám ju dnes dokážeme celkom dobré čítať. Dokážeme tak odhaliť napríklad hroziace ochorenia. Zároveň v nej nájdeme dôkazy o našej histórii, nielen to, kto sú naši rodičia, ale aj to, čo máme spoločné s baktériami. Jadrá našich buniek však nie sú jediným miestom, kde nájdeme DNA. Kde všade sa ešte  nachádza v našom tele a prečo je potrebné ju stále skúmať? Máme v tele aj DNA, ktorá nie je naša? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete  vo vedeckej cukrárni. 

RNDr. Tomáš Szemes, PhD. absolvoval v roku 2003 Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a doktorát získal v roku 2010. Špecializuje sa na čítanie DNA metódou, ktorej sa hovorí sekvenovanie. Vo Vedeckom parku Univerzity Komenského je vedúcim Centra genomiky a bioinformatiky. V roku 2006 založil s kolegami technologickú start-up firmu Geneton, ktorá sa venuje výskumu a vývoju metód pre biomedicínu. V súčasnosti tu pôsobí ako riaditeľ pre výskum a vývoj. Spolu s tímom je autorom nového testu Trisomy test, ktorý sa stal súčasťou klinickej starostlivosti tehotných žien, a to nielen na Slovensku. Popri 41 odborných publikáciách v indexovaných odborných žurnáloch je spoluautorom európskeho patentu a ďalšie dva má podané. Žije s manželkou a dvoma dcérami v Modre a od roku 2016 sa začal venovať aj výrobe vína. Ani pri vinárčení nezaprie vedca, minulý rok sa totiž začal zaoberať tiež skúmaním procesov výroby vína.

 

banner

Prihláška

Stránka podujatia s archívom predchádzajúcich podujatí

Súvisiace:

Hore
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 6/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Quark_2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Tesla v roku 1883 zostrojil na základe idey o rotujúcom magnetickom poli svoj prvý indukčný motor.
Zistite viac