4
Apríl

prednáška|WhyCon: presný, výkonný a lacný navigačný systém (2018-04)

Začiatok
04. apr. 2018 17.30 hod.
Koniec
04. apr. 2018 20.00 hod.
Miesto
Fablab Slovensko, Ilkovičova 8, 841 04 Bratislava
Mesto
Bratislava, Bratislavský kraj, Slovenská republika
Typ podujatia
Prednáška
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
OZ Robotika.SK
Popis

Prednáška (18): Tomáš Krajník: WhyCon: A precise, efficient and low-cost localization system
4. 4. 2018, 17:30 - 20:00
Fablab Slovensko, Ilkovičova 8, 841 04 Bratislava, Slovakia

 

Presná a spoľahlivá lokalizácia je jedným z kľučových problémov mobilnej robotiky. Obvykle sa tento problém rieši metódami simultánnej lokalizácie a mapovania (SLAM). Napriek tomu sa však často používajú aj externé lokalizačné systémy, či už pre riadenie v uzavretej slučke, alebo pre meranie polohy.

 

V prednáške predvedieme rýchly a presný vizuálny softvér pre lokalizáciu viacerých robotov. Jadrom je nový a efektívny algorimtus pre rozpoznávanie čierno-bielych vzorov. Metóda je robustná a odolná voči zmenám osvetlenia, má presnosť na úrovni pixlov a jej výpočtová zložitosť nezáleži od veľkosti spracovaného obrazu. Je dostatočne rýchla a zvláda spracovať stovky snímkov za sekundu pomocou bežného počítača a lacnej kamery, pričom dosahuje milimetrovú presnosť.

 

Tentoraz to bude hands-on prednáška: ak si donesiete svoj vlastný počítač, tak z nej odídete s fungujúcim systémom na lokalizáciu. Preto bude aj trocha dlhšia ako obvykle - 45 min + 10 min prestavka + 45 min.

 
Hlavnou oblasťou záujmu Tomáša Krajníka je mobilná robotika a to najmä ich navigácia v premenlivom prostredí. Je autorom robustného vizuálneho navigačného algoritmu pre autonómne pozemné a lietajúce stroje v exteriéri nezávislý od zmien počas ročných období. Je aj autorom modelu neurčitosti stavu prostredia pomocou frekvenčných spektier, ktorý zlepšuje dhodobú autonómnosť robota pohybujúceho sa v premenlivom prostredí. Jeho algoritmy boli implementované v knižniciach pre vizuálne sledovanie a používajú ich aj v NASA, EPFL, KIT, AIT atď.

Tomáš význame prispel aj k úspechu tímu účastniaceho sa na súťaži Mohammed bin Zayeed Robotics Challenge. Spolupracuje s niekoľkými výskumnými inštitúciami po celom svete, svoje výsledky prezentoval okrem iného aj na MIT, UPENN a na Oxforde.

 

Vstup voľný.

 

Facebook Robotika.SK

Viac informácií o WhyCon

Viac informácií

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Alkohol je v súčasnosti jednou z najprístupnejších a najrozšírenejších návykových látok na svete.
Zistite viac