25
Január

prezentácia|Svetový deň proti rakovine 2018

Začiatok
25. jan. 2018 00.00 hod.
Koniec
04. feb. 2018 23.59 hod.
Miesto
celá Zem
Mesto
iné, svet, svet
Vedný odbor
Typ podujatia
Prezentácia
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Medzinárodná únia proti rakovine (UICC), Ženeva, Švajčiarsko
Popis

Svetový deň proti rakovine, 4. február 2018

 

Táto globálna aktivita, ktorú organizuje Medzinárodná únia proti rakovine (UICC), sa každoročne usiluje o záchranu miliónov úmrtí, ktorým sa dá zabrániť - zvyšovaním povedomia a vzdelávaním o rakovine, pripomínaním vládam a povzbudzovaním jednotlivcov na celom svete, aby prijali opatrenia proti tejto chorobe.

 

Stav demografického vývoja a zlepšená zdravotná starostlivosť vedie k zvýšeniu podielu staršej generácie, čo v spojení s prijatím „západného“ štýlu života má priamy dopad na nárast civilizačných chorôb ako sú kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, chronické respiračné ochorenia, diabetes a neurodegeneratívne ochorenia. 

 

Svetový deň proti rakovine sa v rokoch 2016-2018 bude niesť v duchu hesla : „My to dokážeme, ja to dokážem“. Kolektívne alebo ako jednotlivci môžeme prispieťk zníženiu globálnej záťaže, ktorú rakovina predstavuje.

 

Najväčším zabijakom je rakovina pľúc, hrubého čreva, konečníka, prsníka a žalúdka. Asi 30 percent úmrtí na rakovinu je spôsobených nesprávnym - rizikovým životným štýlom ako napríklad užívanie tabaku, užívanie alkoholu, ďalej nízka spotreba ovocia a zeleniny, nedostatok fyzickej aktivity, obezita. Znížením konzumácie alkoholu, zdravšou stravou a zvýšením úrovne fyzickej aktivity, dokážeme zabrániť aspoň jednej tretine najčastejších typov rakoviny. Ak zahrnieme aj fajčenie, tak je to až 50 percent. Dôležitá je aj ochrana proti UV žiareniu ako prevencia rakoviny kože.   

Ľudia by nemali zabúdať hlavne na včasné diagnostikovanie ochorenia a to jednak pravidelnými preventívnymi prehliadkami a návštevou lekára hneď, keď sa objavia prvé príznaky.
 

Vyhlásenie Ligy proti rakovine

Svetový deň proti rakovine (PDF)

 

Stránka WorldCancerDay s možnosťou prihlásenia podujatia, materiálmi i celosvetovou mapou podujatí.

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Baktérie sú pôvodcovia až približne dvoch tretín alimentárnych ochorení.
Zistite viac