29
September

Kampaň MOST a Svetový deň srdca 2017

Začiatok
29. sep. 2017 00.00 hod.
Koniec
29. sep. 2017 19.00 hod.
Miesto
celé Slovensko
Mesto
celé Slovensko, Slovenská republika, SR
Vedný odbor
Typ podujatia
Prezentácia
Cieľová skupina
široká verejnosť
Organizátor
Slovenská nadácia srdca
Spoluorganizátori
Občianske združenie Únia pre zdravšie srdce
Popis

Srdcovo-cievne ochorenia patria k najväčším „strašiakom“ súčasnosti, pretože každoročne si vyžiadajú 17,5 milióna ľudských životov. Je to rovnaký počet ako spôsobujú spolu AIDS , tuberkulóza, rakovina, cukrovka a chronické respiračné ochorenia spolu!

 

Na tento alarmujúci stav upozorňujú odborníci dlhodobo, no zmeny prichádzajú iba pomaly. Slovensko je na tom navyše horšie ako väčšina vyspelých štátov Európy. Napriek tomu, že povedomie slovenskej verejnosti o srdcovo-cievnych ochoreniach sa v posledných rokoch zvýšilo, naša krajina stále patrí v Európskej únii k najhorším pokiaľ ide o úmrtnosť. Aj na tieto skutočnosti bude reflektovať tohtoročná kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach).

 

Odborníci dlhodobo apelujú na ľudí, aby poznali svoje hodnoty krvného tlaku, cholesterolu i cukru a nezabúdali na preventívne prehliadky u všeobecných lekárov. Štatistiky zo zdravotných poisťovní však potvrdzujú, že prevenciu Slováci stále podceňujú. Situácia nie je o nič lepšia ani v dodržiavaní liečby, pokiaľ sa už problém zistí. Preto jedenásty ročník známej preventívno - edukačnej kampane MOST (Mesiac O Srdcových Témach) upozorňuje na najvážnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, možnosti ich prevencie aj liečby.

 

Meracie miesta v rámci kampane MOST 2017 „Spolu chránime vaše srdcia“ dňa 29.09.2017

Pracovníkmi regionálnych úradov verejného zdravotníctva budú vo viacerých mestách vykonávané merania biochemických a antropometrických ukazovateľov kardiovaskulárnych ochorení a poskytované poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu.

 

Vybrané parametre sa nebudú kontrolovať náhodou. Práve vysoký krvný tlak je najsilnejším rizikovým faktorom pre rozvoj srdcovocievnych chorôb. Až 54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov vzniká ako dôsledok hypertenzie. Pod ich vznik sa podpisuje aj vysoká hladina cholesterolu v krvi, ktorá je hlavným rizikovým faktorom pre vznik a rozvoj aterosklerózy. Ani vysoký cukor by ľudia nemali podceňovať, srdcovocievne ochorenia hrozia totiž diabetikom dva až štyrikrát častejšie ako dospelým bez diabetu.

 

Meracia miesta

Viac informácií - merania

Slovenská nadácia srdca

Únia pre zdravšie srdce

Súvisiace:

Podujatia
Beh zdravia 2017
06. okt. 2017 17.00 hod.
Hore
Bratislavská vedecká cukráreň
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Veda v Centre
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Strácame až 100 vlasov denne.